Aktywność ruchowa dla całej rodziny

7 listopada 2022

Jak warto bawić się z dziećmi?

Aktywność ruchowa dla całej rodziny

7 listopada 2022

Aktywność ruchowa dla całej rodziny

Aktywność ruchowa dla całej rodziny

Jak warto bawić się z dziećmi?

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Czasem jednak zdaje się być zagubiony w natłoku informacji lub zwyczajnie nie wie, w co mógłby bawić się z dzieckiem, aby wesprzeć jego rozwój.  Warto zaktywizować dzieci, aby same wymyślały sobie gry i zabawy, a nie były tylko biernymi odbiorcami rozrywek organizowanych przez dorosłych. Poniżej – odrobina wiedzy i pomysły na zabawy  w domu i na zewnątrz.

Piękno i siła

Istnieje mit, że jak się ćwiczy siłowo, to się nie urośnie. Kalistenika (z gr. kalos – piękny i stenos – siła) to trening siłowy z ciężarem własnego ciała, który jest bardzo wskazany dla nastolatków. Przykłady ćwiczeń kalistenicznych to: pompki, przysiady, podciąganie na drążku, wznosy nóg, mostki, deska (plank). Wykonywane prawidłowo nie zaszkodzą, a wzmocnią mięśnie posturalne.

Wcielanie w role

Dzieci lubią wcielać się w role i odgrywać scenki. Można naśladować poruszanie się zwierząt (przydatny okaże się filmik 10 different animal walks exercises z YouTube’a). Ten pomysł na zabawę będzie świetną okazją do wzmocnienia mięśni posturalnych oraz będzie zawierał elementy gimnastyki korekcyjnej.

Moc kalamburów

Jeśli jako dorosły chcesz lepiej poznać swoje dzieci, graj z nimi w kalambury. Ta zabawa zmusza do myślenia oraz nauczenia się tego, jak myśli dana osoba. Warto wcześniej przygotować własne niebanalne hasła. Kalambury będą dobrą propozycją dla starszych dzieci, które opanowały już myślenie abstrakcyjne (powyżej 6 r.ż.).

Taniec

Jako wodzirej proponuję taniec. Można wyszukać w internecie tytuły swoich ulubionych piosenek z dopiskiem układ taneczny, dance albo zumba i zatańczyć z dziećmi. Jeśli gesty czy kroki są za trudne, można wymyślać swoje, prostsze. Takie działanie wzmocni kreatywność, koordynację i poczucie rytmu. Taniec, muzyka, skakanie wyzwalają radość, a to najlepsza broń na smutek czy depresję. Jest mnóstwo gotowych układów tanecznych dla dzieci, np.: chocolate, gummy bear, kurczak ciapa la galeina czy projekt „tańcobajki”.

Muzyka i śpiew

Zachęcam też do śpiewania z dziećmi, bo muzyka łagodzi obyczaje i napięcia międzypokoleniowe. Wykonywanie różnych piosenek czy skandowanie rymowanek wprowadzają radosny nastrój i dają upust naturalnej ekspresji. Jest wiele piosenek z pokazywaniem dla młodszych dzieci. Można pobawić się śpiewem w takie zabawy jak: Jaka to melodia? czy zaśpiewaj fragment piosenki, w którym występuje słowo z jakiejś kategorii, np. kolor, imię, itp.

Fitness w domu

Z tańcem wiąże się temat fitnessu. Można pobawić się z dziećmi w trenerów i niech poprowadzą nam, dorosłym, szkolną rozgrzewkę i rozciąganie, które rozrusza wszystkie części ciała. Krążenie: głowy, ramion, łokci, nadgarstków, klatki piersiowej, bioder, kolan, stawów skokowych, a nawet palców u rąk i u nóg. Rozciąganie poprzez unoszenie rąk do góry oraz stawanie w rozkroku. Bardzo ważna kwestia, o której często zapominamy, to prawidłowy oddech. Warto poznawać swoje ciało i nazwy podstawowych mięśni.

Celność

Bardzo atrakcyjną formą zabawy dla młodszych, jak i starszych dzieci jest wykorzystanie różnych przyborów do rzucania do celu. Opcji do wyboru jest mnóstwo. Można rzucać piłką lub innymi przedmiotami: prawą lub lewą ręką, oburącz, tzw. rzucanie spod kiecy, rzucanie z wypychaniem rąk sprzed klatki piersiowej czy zza głowy. Aby dodać więcej ruchu, można rzucanie połączyć z elementami biegu, skoku, marszu, jak w zabawach w dwa ognie, w głupiego Jasia itp. Cel może być nieruchomy lub ruchomy.

Zapasy z tatą

Dla chłopców świetną zabawą będzie mocowanie się z tatą, wujkiem czy dziadkiem. Można zorganizować również boksowanie, zapasy albo walkę na poduszki. A może walka na makarony pływackie czy rurki PCV owinięte gąbką, niczym rycerze Jedi albo samurajowie? Kwestia wyobraźni chłopców, przygotowania ekwipunku, a przez to rozwoju manualnego z tatą w domu czy na obozie rycerskim. Takie zabawy mogą skończyć się jak podtytuł filmowego Rambo, czyli „pierwsza krew”, dlatego warto wcześniej ustalić zasady i zorganizować to w możliwie bezpieczny sposób. Dodam pewną anegdotę. Na szkoleniowym obozie harcerskim stary druh opowiadał, że podczas obozu w lesie może zdarzyć się kilka wypadków. Podsumował, że obóz w lesie jest niebezpieczny, bo… życie jest niebezpieczne! Na potwierdzenie sparafrazuję polskie przysłowie, że ten się nie rani, kto nic nie robi. Jeśli będziemy się tylko zabezpieczać i ciągle dmuchać na zimne, to nie pobawimy się z dziećmi, a one się nie rozwiną. W życiu nie unikniemy bólu, skaleczeń, siniaków czy złamanych kończyn. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby aktywność dzieci była atrakcyjna i bezpieczna.

Zdolności manualne

Motoryka duża to jedno, ale w rozwoju dzieci bardzo ważna jest też sprawność manualna, czyli ruchy dłoni. Czy dzieci majsterkują z tatą albo pomagają mamie w kuchni w obieraniu, krojeniu, lepieniu, ugniataniu? A może przygotują laurkę dla rodziców lub dziadków? Okazji do tego jest mnóstwo: urodziny, imieniny, Dzień Matki, Dzień Ojca, święta kościelne, uroczystości państwowe, może jakieś rodzinne rocznice? Origami jest także świetnym pomysłem do zabawy, a przy okazji rozwijania tzw. motoryki małej.

Trzepak, drążek i podłoga

Poprzednie pokolenia wychowały się, robiąc fikołki na trzepaku albo wspinając się na drzewa. Pozwólmy dzieciom to robić. Może warto zakupić drążek i zamontować w futrynie drzwi? Niech dziecko czasem zwisa, może pomału zacznie się podciągać, wzmacniając obręcz barkową i plecy? Ostatnio znalazłem prosty i ciekawy sposób na poprawienie zwinności u dzieci. Proszę wpisać hasło: „Ćwiczenia, gry i zabawy z czterema liniami”. Naklejamy cztery linie na podłodze w sposób taki, jak gra się w kółko i krzyżyk. Następnie skaczemy do kwadratów na różne sposoby jedno lub dwunożnie. Zapraszam do oglądania i zainspirowania się.

Triathlon

Bieganie, jazda na rowerze i pływanie świetnie aktywują układ mięśniowy, oddechowy, krążenia oraz przemianę materii. Dzieci uwielbiają bawić się w różne rodzaje berka. Świetnym pomysłem są też rodzinne wyprawy rowerowe, dzięki którym dzieci zwiedzą ciekawe pod kątem przyrodniczym czy historycznym miejsca. Warto także w młodym wieku oswoić się z wodą i nauczyć pływać – to przydatna umiejętność i doskonałe przygotowanie do wodnych zabaw.

Harcerstwo i oaza

Kopalnią gier i zabaw są organizacje harcerskie i Ruch Światło-Życie. Warto przejrzeć poradniki z grami i zabawami w internecie oraz wybrać z dziećmi najlepsze dla nich propozycje. Na oazach, pielgrzymkach czy obozach pojawiają się zabawy integracyjne podczas tzw. pogodnych wieczorów. Można zaczerpnąć z tych propozycji i przenieść je w warunki domowe czy ogrodowe z przyjaciółmi. W końcu człowiek nie jest samotną wyspą i potrzebuje innych do prawidłowego rozwoju. Podsumowując, zachęcam do szukania wartościowych gier i zabaw, a także rozwijania kreatywności dzieci, aby umiały same pozbyć się nudy. Ponadto zachęcam do wyjścia z domu i rozpoczęcia aktywnego trybu życia oraz rozwijania pasji sportowych.

Paweł Salach


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 7 listopada 2022