Aplikacje randkowe sprzyjają samotności

23 czerwca 2023

Czy aplikacje randkowe pomagają nawiązywać znajomości?

Aplikacje randkowe sprzyjają samotności

23 czerwca 2023

Aplikacje randkowe sprzyjają samotności

Aplikacje randkowe sprzyjają samotności

Czy aplikacje randkowe pomagają nawiązywać znajomości?

Z pozoru aplikacje randkowe pomagają młodym osobom w nawiązaniu relacji. Jednak tak się nie dzieje.

Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w 2020 roku w „International Journal of Environmental Research and Public Health” istnieje związek między korzystaniem z aplikacji randkowych a odczuwaniem samotności, niezadowoleniem z życia oraz poczuciem wykluczenia ze świata. Wyniki te wskazują na paradoks, ponieważ ludzie mają dziś więcej sposobów na nawiązanie kontaktu niż kiedykolwiek wcześniej, ale wiele z tych relacji jest pustych, przelotnych i niepewnych.

Główną przyczyną jest fakt, że internet sprzyja kreowaniu wizerunku i udawaniu osoby bardziej atrakcyjnej, niż się jest w rzeczywistości. Jednak to nie jedyny problem. Liczba „dopasowani” w aplikacji randkowej sprzyja powstawaniu wrażenia możliwości przebierania w potencjalnych partnerach, jednak badania pokazują, że około 50% dopasowanych osób nigdy nie odpowiada na próby kontaktu, obniżając samoocenę ignorowanej osoby.

Kolejnym problemem jest efekt niemocy wyboru, towarzyszący zbyt wielu dostępnym opcjom. Trafnie ujął to polski raper w utworze Sensory overload:

Chcesz być każdym, jesteś nikim
Możesz wszystko, więc nie robisz nic
Nie będzie ta, to będzie inna niby
Tyle do wyboru, aż wybierasz nic!

Korzystanie z aplikacji randkowych sprzyja też nawiązywaniu niszczących relacji „na jedną noc”. Przygodne kontakty seksualne obniżają zdolność tworzenia trwałych związków. Choć istnieją portale nastawione na pomoc ludziom w szukaniu męża, żony (takie jak przeznaczeni.pl), większość z założenia służy wyłącznie randkowaniu i seksowi bez zobowiązań.

Według badania przeprowadzonego przez Western Sydney University korzystanie z aplikacji randkowych może prowadzić do wzrostu odczuwania stresu i lęku. Badanie objęło 475 osób powyżej 18. roku życia i wykazało, że osoby korzystające z aplikacji randkowych miały znacznie wyższe wskaźniki cierpienia psychicznego, lęku i depresji niż osoby, które z takich aplikacji nie korzystają. Podobnie badania z 2017 roku pokazało, że osoby korzystające z Tindera w rezultacie zaczynają mieć niższą samoocenę (zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd).

Bogna Białecka

Badania: A. Castro, J.R. Barrada, Dating Apps and Their Sociodemographic and Psychosocial Correlates: A Systematic Review; N. Holtzhausen, K. Fitzgerald, I. Thakur i in.,  Swipe-based datinapplications use and its association with mental health outcomes: a cross-sectional study; J. Strubel, T.A. Petrie, Love me Tinder: Body image and psychosocial functioning among men and women.


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 23 czerwca 2023