Z pozoru aplikacje randkowe pomagają młodym osobom w nawiązaniu relacji. Jednak tak się nie dzieje.
Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w 2020 roku w „International Journal of Environmental Research and Public Health” istnieje związek między korzystaniem z aplikacji randkowych a odczuwaniem samotności, niezadowoleniem z życia oraz poczuciem wykluczenia ze świata. Wyniki te wskazują na paradoks, ponieważ ludzie mają dziś więcej sposobów na nawiązanie kontaktu niż kiedykolwiek wcześniej, ale wiele z tych relacji jest pustych, przelotnych i niepewnych.
Główną przyczyną jest fakt, że internet sprzyja kreowaniu wizerunku i udawaniu osoby bardziej atrakcyjnej, niż się jest w rzeczywistości. Jednak to nie jedyny problem. Liczba „dopasowani” w aplikacji randkowej sprzyja powstawaniu wrażenia możliwości przebierania w potencjalnych partnerach, jednak badania pokazują, że około 50% dopasowanych osób nigdy nie odpowiada na próby kontaktu, obniżając samoocenę ignorowanej osoby.
Kolejnym problemem jest efekt niemocy wyboru, towarzyszący zbyt wielu dostępnym opcjom. Trafnie ujął to polski raper w utworze Sensory overload:
Chcesz być każdym, jesteś nikim
Możesz wszystko, więc nie robisz nic
Nie będzie ta, to będzie inna niby
Tyle do wyboru, aż wybierasz nic!
Korzystanie z aplikacji randkowych sprzyja też nawiązywaniu niszczących relacji „na jedną noc”. Przygodne kontakty seksualne obniżają zdolność tworzenia trwałych związków. Choć istnieją portale nastawione na pomoc ludziom w szukaniu męża, żony (takie jak przeznaczeni.pl), większość z założenia służy wyłącznie randkowaniu i seksowi bez zobowiązań.
Według badania przeprowadzonego przez Western Sydney University korzystanie z aplikacji randkowych może prowadzić do wzrostu odczuwania stresu i lęku. Badanie objęło 475 osób powyżej 18. roku życia i wykazało, że osoby korzystające z aplikacji randkowych miały znacznie wyższe wskaźniki cierpienia psychicznego, lęku i depresji niż osoby, które z takich aplikacji nie korzystają. Podobnie badania z 2017 roku pokazało, że osoby korzystające z Tindera w rezultacie zaczynają mieć niższą samoocenę (zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd).
Badania: A. Castro, J.R. Barrada, Dating Apps and Their Sociodemographic and Psychosocial Correlates: A Systematic Review; N. Holtzhausen, K. Fitzgerald, I. Thakur i in., Swipe-based datinapplications use and its association with mental health outcomes: a cross-sectional study; J. Strubel, T.A. Petrie, Love me Tinder: Body image and psychosocial functioning among men and women.