Dziadkowie też grają w gry!

17 września 2021

Przegląd gier planszowych.

Dziadkowie też grają w gry!

17 września 2021

Dziadkowie też grają w gry!

Dziadkowie też grają w gry!

Przegląd gier planszowych.

Nie ulega wątpliwości, że gry planszowe mogą łączyć pokolenia i gromadzić przy stole zarówno młodszych, jak i tych nieco starszych. Stanowi to niepodważalną zaletę tzw. „gier bez prądu”, po które sięga coraz więcej rodzin. Dla nowych graczy problemem może być jednak wybór gier i odnalezienie się wśród ogromu propozycji oferowanych przez wydawnictwa. Co wybrać, by zagrały dzieci i młodzież, ale także żeby dobrze bawili się dziadkowie?

Pierwsze skojarzenia wędrują w stronę gier związanych z przeszłością. Rynek gier planszowych oferuje sporo pozycji, które odwołują się do czasów PRL-u, pozwalając na snucie wspomnień i opowieści.

Do najbardziej znanych propozycji w tej kategorii należy wydana przez IPN Kolejka (od 2014 wydawana przez wyd. Trefl), w której gracze przenoszą się w realia lat osiemdziesiątych i próbują nabyć potrzebne towary z listy zakupów. Nie jest to jednak proste, gdyż nie wiadomo, do którego sklepu trafią produkty i dla ilu klientów ich wystarczy. Gracze zajmują miejsca w kolejkach, by nie przegapić możliwości zakupu. Muszą jednak wykazać się sprytem, uważać na spekulantów, przepychanki w kolejce czy pomyłki w dostawach. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zagrywanie kart kolejki, dzięki którym można wepchnąć się przed innych, odwrócić kolejkę czy uzyskać towar spod lady. Wszystkie chwyty dozwolone, by osiągnąć najważniejszy cel – zdobyć wszystkie niezbędne produkty z listy zakupów. Gra przeznaczona jest dla od 2 do 5 graczy w wieku od 12 lat. Trwająca około godziny rozgrywka jest emocjonująca, a ilustracje na kartach towarów oddają klimat tamtych lat.

Podobne wrażenia oferuje gra Babciu, dziadku… Jak to wtedy było?, którą zamówimy, zaglądając na stronę moidziadkowie.pl. Może przy niej zasiąść od 2 do 12 graczy. Zawiera wiele nastrojowych kart, odwołujących się do czasów PRL-u, które mają być podstawą do snucia opowieści. I to właśnie jest głównym celem gry – dzielenie się wspomnieniami i poznawanie historii rodzinnych. Z samego założenia więc gra przeznaczona jest dla całych rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem babć i dziadków. W drugiej części rozgrywki gracze odpowiadają na pytania dotyczące wysłuchanych opowieści, a za prawidłowe odpowiedzi zdobywają punkty. Trzeba zatem wykazać się również uważnym słuchaniem i dobrą pamięcią. Zapewne dzieciom trudno byłoby opowiadać historie na podstawie fotografii retro, dobrym rozwiązaniem będzie zatem granie w drużynach, w których starsi opowiadają, a młodsi słuchają i zapamiętują. Niewątpliwie w grze nie chodzi o rywalizację i zwycięstwo, a największą korzyścią i przyjemnością jest poznawanie historii z dzieciństwa rodziców i dziadków.

Być może propozycje gier związanych z okresem PRL-u nie każdemu przypadną do gustu. Warto zatem wspomnieć tytuły, które mogą zainteresować starszych, a nie będą nudne dla młodszych graczy.

Rummikub i Qwirkle to dwie gry logiczne (dla 2-4 graczy), które przyciągają prostotą zasad i przyjemną rozgrywką. W pierwszej z nich zadaniem gracza jest pozbycie się wszystkich płytek poprzez układanie na stole sekwencji tych samych liczb w różnych kolorach lub ciągów kolejnych liczb w tym samym kolorze. Najciekawszym elementem gry jest przestawianie już ułożonych płytek, by dołożyć kolejne. Układy można dowolnie modyfikować, warunek jest jeden – na koniec tury gracz musi zostawić na stole przynajmniej 3-elementowe ciągi i sekwencje ułożone zgodnie z zasadami. Jest to niesamowicie wciągająca łamigłówka, która spodoba się graczom w każdym wieku! Podobnie Qwirkle, lekka i przyjemna gra, w której układamy płytki z kolorowymi symbolami, by zdobyć jak najwięcej punktów. Zasady są bardzo proste – należy układać ciągi zawierające różne symbole w tym samym kolorze lub ten sam symbol w różnych kolorach. Żeby wygrać, trzeba wykazać się spostrzegawczością i dobrą strategią, gdyż punkty zdobywamy za każdą płytkę w ciągu, do którego dołożyliśmy nową. Bez wątpienia pokochają ją dziadkowie, a rywalizacja z wnukami przyniesie im wiele radości.

Agnieszka Wojdyna


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 17 września 2021