- Córka trenera, reż. Łukasz Grzegorzek, Polska 2018, czas: 93’, film fabularny
Silna więź emocjonalna pomiędzy ojcem i siedemnastoletnią córką Wiktorią to efekt wspólnej pasji, która wypełnia im cały czas. Maciej Kornet występuje tu w podwójnej roli: ojca i trenera tenisa ziemnego. Czy zamiłowanie do sportu wzmacnia, czy oddala ich relacje? Film o poświęceniu, dążeniu do celu i wspólnych wyrzeczeniach, nie tylko sportowych.
- Cudzoziemka,reż. Ryszard Ber, Polska 1986, czas: 100’, film fabularny
Muzyka nie zawsze łagodzi obyczaje. W filmie Cudzoziemka, ekranizacji powieści Marii Kuncewiczowej pod tym samym tytułem, skrzypaczka Róża Żabczyńska próbuje zrealizować swoje niespełnione marzenia, kierując w sposób opresyjny muzycznym życiem córki Marty.
- Giganci ze stali,reż. Shawn Levy, Indie, USA 2011, czas: 127’, film familijny
Jedenastoletni Max, podobnie jak jego ojciec, jest fanem walk robotów. Areną tych zmagań jest ring, na którym walczą nie ludzie, ale przez sterowane przez nich olbrzymie roboty. Ojciec chłopca, Charlie Kenton, jest właścicielem jednej z takich maszyn i wystawia swojego robota do walki. Nieoczekiwanie po dawnym porzuceniu, dzięki wspólnym zainteresowaniom ojca i syna, ich życiowe drogi znów się połączą.
- Marusarz. Tatrzański orzeł,reż. Marek Bukowski, Polska 2020, czas: 54’, film fabularny
Obraz przedstawia życie utalentowanych tatrzańskich narciarzy z rodziny Marusarzy – Stanisława i jego siostry Heleny, których młodość przypada na czasy drugiej wojny światowej. Oboje aktywnie uczestniczą w ruchu oporu jako kurierzy tatrzańscy Armii Krajowej. Helena, mistrzyni sportów narciarskich, zginęła w 1941 roku. Jej brat Stanisław przeżył wojnę i zasłynął jako prekursor skoków narciarskich w Polsce i trzykrotny olimpijczyk oraz wicemistrz świata z 1938 roku. Rodzeństwo Marusarzy, Stanisław i jego cztery siostry, z zapałem uprawiało narciarstwo i inne aktywności fizyczne.
- Masz talent (One Chance),reż. David Frankel, USA, Wielka Brytania 2013, czas: 103’, film fabularny
Film opowiada nieprawdopodobną (choć opartą na faktach) historię życia Paula Pottsa, który w dzień zajmuje się sprzedażą telefonów, a w nocy spełnia swoje marzenia jako śpiewak operowy. Jego pasja do śpiewu zostaje doceniona – ostatecznie zostaje zwycięzcą rozrywkowego programu Mam talent. Film pokazuje, że miłość do muzyki i realizacja swoich marzeń może zmienić życie człowieka.
- Mój biegun, reż. Marcin Głowacki, Polska 2013, czas: 93’, familijny film fabularny
Historia Janka Meli, zbuntowanego trzynastolatka, który musi zmierzyć się z niepełnosprawnością po nieszczęśliwym wypadku. W wyniku porażenia prądem stracił lewą nogę i prawe przedramię. Janek Mela to chłopiec, który pokonał swoje słabości. Pomógł mu w tym jego ojciec, który go mobilizował i uczył, jak żyć w nowym ciele. Wspierał podczas rehabilitacji , która nie zawsze była bezbolesna – nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. Pokazał, wraz mamą Janka, że wiara w człowieka czyni cuda i nie ogranicza życia. Janek, towarzysząc Markowi Kamińskiemu, zdobył obydwa bieguny, następnie wspiął się na Kilimandżaro i Elbrus oraz przebiegł Maraton Nowojorski. Jednak przede wszystkim zdobył swój biegun, pokonując ograniczenia spowodowane niepełnosprawnością. W osiągnięciu zwycięstwa pomogły mu wiara w Boga i wspólne sportowe pasje rodzinne.
- Odyseja (L’odyssée),reż. Jérôme Salle, Francja 2016, czas: 121’, film fabularny dla dorosłych widzów
Biograficzny film o życiu pioniera i legendzie badań podmorskich Jacques’u Cousteau i jego rodzinie: dwóch synach Philippe i Jeanie Michaelu oraz żonie i wieloletniej partnerce biznesowej Simone. Wszyscy bliscy Cousteau zostali zarażeni pasją wybitnego nurka i kontynuują jego działalność przyrodniczą, obserwują i filmują podwodne życie oceanu. Nestor rodu, Jacques, wynalazca akwalungu, aparatu umożliwiającego przebywanie płetwonurkom pod wodą, kupuje statek Calypso, by realizować swoje badania.
- Ojciec i syn w podróży, reż. Marcel Łoziński, Polska 2013, czas: 75’, film dokumentalny
Dwaj znani polscy reżyserzy i twórcy filmów dokumentalnych wyruszają spod domu w Warszawie w długą podróż przez Europę. To film drogi, który nigdy się nie kończy. Podróż zewnętrzna i wewnętrzna przedstawia trudne relacje zawodowe i osobiste ojca i syna. Paradoksalnie ta sama droga zawodowa wcale im nie ułatwia życia, co znakomicie jest pokazane w dwóch dokumentach: „Ojciec i syn” oraz „Ojciec i syn w podróży”.
- Pavarotti,reż. Ron Howard, USA, Wielka Brytania 2019,czas: 114’, film dokumentalny
Dokument pokazuje zawodowe i osobiste życie śpiewaka operowego wszech czasów. Niewiele osób wie, że ten wybitny włoski tenor był synem prostego piekarza, ale również lokalnego chórzysty kościelnego. Muzyka była ważnym elementem życia artysty. Pavarotti występował na scenach czołowych teatrów operowych świata: Covent Garden Theatre, La Scala czy w Metropolitan Opera.
- Wielki Mike (The Blind Side),reż. John Lee Hancock, USA 2009, czas: 129’, film fabularny
Oparty na faktach scenariusz filmu powstał na podstawie książki The Blind Side; Evolution of Game Michaela Lewisa. Chrześcijańska amerykańska rodzina przyjmuje do swojego domu Afroamerykanina z dzielnicy, która nie cieszy się dobrą sławą. Przywraca mu godność, pomaga wyjść na życiowa prostą, zostać studentem i realizować sportowe marzenia, które są częścią życia przeciętnych Amerykanów. Sandra Bullock za rolę przyszywanej mamy otrzymała wiele nagród, w tym Oskara.
- Wszystko dla mojej matki, reż. Małgorzata Imielska, Polska 2019, czas:1:43’, film fabularny dla młodzieży i dorosłych
Ola, mieszkanka zakładu poprawczego, porzucona w dzieciństwie przez matkę alkoholiczkę, realizuje jej młodzieńcze pasje zawodowej biegaczki. Nastoletnia bohaterka z tęsknoty za domem rodzinnym i straconym dzieciństwem postanawia zwrócić na siebie uwagę rodzicielki, uprawiając sport. Liczy, że matka, która nie daje znaku życia, usłyszy o córce, gdy ta osiągnie spektakularny sukces. Bieganie ma stać się drogą do serca matki i realizacją tradycji rodzinnej.
- Zdolne bestie te Kossaki, reż. Marta Wegiel, Polska 2020, czas: 50’, film dokumentalny
Film opowiada o życiu i twórczości słynnych malarzy batalistów z rodziny Kossaków: Juliusza, Wojciecha i Jerzego oraz słynnych kobietach należących do tego rodu. Wśród nich przedstawione zostały literatki: poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak-Szczucka. Narratorem filmu jest przedstawicielka piątego pokolenia rodziny, malarka koni Joanna Kossak. Całą rodzinę łączy wspólna pasja do sztuki malarskiej bądź literatury, która kontynuowana jest z pokolenia na pokolenie.