Jak rozmawiać z córką o dojrzewaniu?

1 września 2022

Ważne rozmowy z dorastającą dziewczynką

Jak rozmawiać z córką o dojrzewaniu?

1 września 2022

Jak rozmawiać z córką o dojrzewaniu?

Jak rozmawiać z córką o dojrzewaniu?

Ważne rozmowy z dorastającą dziewczynką

Projekt „Mama córce, kobieta kobietce” powstał dzięki mamom – członkiniom i nauczycielkom Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny INER Polska. Przedsięwzięcie to ma na celu stworzenie przestrzeni do rozmów mamy i córki na tematy związane z dojrzewaniem i skierowane jest do mam dziewczynek w wieku 10–12 lat. To właśnie mama (a jeżeli nie jest to możliwe, inna bliska dziewczynce kobieta) powinna być pierwszą osobą, z którą dziewczynka porozmawia na „te tematy”, z szacunkiem i troską, i wprowadzi ją w nowy etap jej życia – dojrzewanie.

Jak rozmawiać z dorastającą dziewczynką? Oczywiście do rozmów na „te tematy” należy wykorzystać każdą sytuację, w której dziewczynka zadaje pytania (już od najmłodszych lat). Oprócz omawiania codziennych spraw, istotne jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do podejmowania tematów, których dziewczynka na co dzień nie ma odwagi poruszyć.

Warsztaty „Mama córce, kobieta kobietce” po pierwsze dają mamom pomysł, w jaki sposób zaprosić córkę do rozmów, nazwanych tutaj pogaduszkami. Następnie podpowiadają, jakie poruszyć tematy. Zmiany, które zachodzą w życiu dorastającej dziewczynki, dotyczą nie tylko biologii, ale także sfery psychicznej i emocjonalnej. Podczas spotkań mamy z córką jest więc przestrzeń na rozmowy dotyczące: zasad higieny intymnej, higienicznego trybu życia, nawyków sprzyjających zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Podstawowym celem warsztatów jest zachwycić dorastającą dziewczynkę własną kobiecością, a ponadto płodnością i życiem poczętym. To także okazja, aby zastanowić się nad naszą, mam, postawą wobec kobiecości. Rozmowy z córką, jak kobieta z kobietką, realizują również wiele innych celów, tj. budowanie relacji, więzi, wspieranie zdrowego rozwoju seksualnego, profilaktykę ryzykownych zachowań seksualnych, profilaktykę przemocy seksualnej (zły dotyk). Cele te są realizowane poprzez indywidualne spotkania matki z córką, z wykorzystaniem specjalnie na ten czas przygotowanych scenariuszy i materiałów, ułatwiających przeprowadzenie siedmiu pogaduszek. Uczestniczki otrzymują materiały podczas warsztatów.

Szczegóły dotyczące projektu i zapisów znajdują się na stronie www.mamacorce.iner.pl

Opinie uczestniczek:

Jeszcze raz bardzo dziękuję za udział w warsztatach. 
To solidna baza i gotowy scenariusz, jak zacząć i poprowadzić rozmowy krok po kroku o tych trudnych tematach z dorastającą córeczką, odpowiednio do etapu jej rozwoju i jej wrażliwości. Gotowe materiały i źródła wspierają kolejne pogaduszki. Dostarczają pomysłów, jak stworzyć odpowiednią atmosferę, na co zwrócić uwagę, gdzie poszukać jeszcze dodatkowych informacji. Prowadząca wykłady w piękny i uroczy sposób podzieliła się swoimi doświadczeniami z rozmów z jej dwójką dorastających córeczek. Mogłabym powiedzieć, że zamiast warsztatów miałyśmy pogaduszki jak przyjaciółka z przyjaciółką.❤ 
 Asia

Bardzo dziękuję za warsztaty „Mama córce, kobieta kobietce".
Uświadomiły mi one, że to najwyższy czas na podjęcie tego tematu z córką, jak również podpowiedziały odpowiedzi na zadawane przez nią pytania. Warsztaty zostały przeprowadzone profesjonalnie, z dużą wiedzą na ten temat, ale jednocześnie w miłej atmosferze.
Ania

Spotkanie z Kasią naprowadziło mnie na poszukiwaną ścieżkę, pozwoliło mi z szacunkiem i troską wprowadzić moją córkę w nowy etap jej życia – dojrzewanie. Program „Mama córce” to taki fajny pomysł, by osadzić dojrzewanie córki w wartościach chrześcijańskich, przybliżyć rolę kobiety, uzyskać dostęp do radości z tego faktu.
Kasia z pozytywną energią i mądrością pokazuje, jak krok po kroku przeprowadzać spotkania z córką. Z serca polecam.
Ola

Katarzyna Segeth-Boniecka


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 1 września 2022