- Aż do kości (To the Bone), reż. Marti Noxon, USA 2017, czas: 107’, film fabularny
Historia młodych ludzi, uciekających się do autoagresji. W ośrodku psychiatrycznym zmagają się z anoreksją – z dala od swoich bliskich, równie bezsilnych wobec ich problemów. Film o zagubionym pokoleniu, którego przedstawicielką jest główna bohaterka, szesnastoletnia Ellen. Widzimy, jaki wpływ na życie ma poczucie własnej wartości.
- Bullying,reż. Josetxo San Mateo, Hiszpania 2009, czas: 95', film fabularny
Tematem filmu jest bullying, czyli dręczenie psychiczne i fizyczne znęcanie się nad rówieśnikami. Główny bohater po śmierci ojca przeprowadza się i rozpoczyna naukę w nowym gimnazjum. Tam spotyka go przemoc ze strony kolegów, którzy nieustająco i bez powodu nękają innych. Warto o tym rozmawiać z nastolatkami, gdyż podobnych sytuacji doświadcza coraz więcej uczniów.
- Czyściciele internetu (The Cleaners), reż. Hans Block i Moritz Riesewieck, Brazylia, Holandia, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy 2018, czas: 88’, film dokumentalny
Każdego dnia moderatorzy internetu na Filipinach kontrolują treści postów, które pojawiają się w mediach społecznościowych. O pozostawieniu ich w sieci decydują sekundy. Usuwane są materiały zawierające przemoc i agresję. Ciekawy materiał do przemyślenia i dyskusji z młodzieżą o tym, jaki wpływ na życie indywidualnych ludzi mają treści, które znajdują się w internecie. Czy potrafimy się przed nimi uchronić?
- Dzieci szczęścia (Les enfants de la chance), reż. Malik Chibane, Francja 2016, czas: 95’, film familijny dla widzów powyżej 12. roku życia
Film opowiada historię żydowskich chłopców, którzy podczas drugiej wojny światowej żyją w okupowanej przez Niemców Francji. Są ukrywani w szpitalu, aby uniknąć zagłady. Ich codzienność przedstawiona jest nie tylko w sposób poważny, ale i z nutą humoru. Chłopcy żyją z dala od rodziny, w obliczu ciągłego zagrożenia. Mimo to potrafią budować relacje i przyjaźnie, by wbrew wszystkiemu funkcjonować normalnie.
- Dzielny szeryf Lucky Luke (Lucky Luke), reż. Terence Hill, Włochy, Stany Zjednoczone 1991, czas: 92’, film familijny
Dziki Zachód. Słynny kowboj i szeryf utrudnia życie bandzie braci Daltonów, którzy są ścigani przez prawo. Gdy planują jakieś przestępstwo, pojawia się rewolwerowiec Lucky Luke. Towarzyszą mu zawsze jego pies Bzik i koń Jolly Jumper. Film oparty na serii komiksów, zrealizowany przez belgijskiego rysownika Morrisa i pisarza René Goscinnego. Historia opowiedziana w kilku filmach i w serialu animowanym.
- Empire Falls, reż. Fred Schepsisi, USA 2005, czas: 240', film fabularny w dwóch częściach
Adaptacja powieści Richarda Russo, wyróżnionej nagrodą Pulitzera. Wielkim atutem filmu jest doborowa obsada aktorska: Ed Harris, Paul Newman, Helen Hunt, Philip Seymour Hoffman, Robin Wright. Film przedstawia historię miasteczka Empire Falls, upadającego z powodu zamknięcia fabryk. Życie toczy się tu leniwie, jak to bywa na prowincji, wszyscy o wszystkim wiedzą. Główny bohater, Miles, zmaga się z wieloma osobistymi kłopotami, także zakorzenionymi w przeszłości. Jednym z wątków jest przemoc rówieśnicza w szkole jego córki.
- Jakby coś, kocham was (If Anything Happens I Love You), reż. Will McCormac, Michael Govier, USA 2020, czas: 12’, film animowany
Nagrodzony Oskarem film krótkometrażowy pokazuje samotność i oddalenie małżonków po tragicznej śmierci córki, która została zastrzelona w szkole. Przed śmiercią zdążyła napisać im pożegnalnego SMS-a. Obraz filmowy ukazuje, jak rozpacz może zniszczyć rodzinne relacje. Tylko wspomnienie o kochanej osobie jest w stanie wypełnić pustkę i spowodować ponowne odnalezienie się małżonków.
- Niezłomny (Unbroken),reż. Angelina Jolie, USA 2014, czas: 137', film fabularny dla młodzieży i dorosłych
Oparta na faktach historia z czasów drugiej wojny światowej, której głównym bohaterem jest Louis Zamperini, biegacz olimpijski. Jego losy zostały opisane w bestsellerowej powieści Laury Hillebrand. Sportowiec po sukcesie podczas olimpiady w Berlinie zaciąga się do wojska. Po zestrzeleniu samolotu trafia do japońskiego obozu jenieckiego. Poddany próbie człowieczeństwa, pomimo prześladowań i okrutnego traktowania przez jednego z żołnierzy japońskich, zachowuje godność. Po wojnie, w wieku 80 lat, bierze udział w olimpiadzie w Tokio. Spotyka się ze swoimi oprawcami, chcąc im przebaczyć, bo – jak twierdzi – tylko w ten sposób może osiągnąć wewnętrzny spokój.
- Oliver Twist, reż. Renny Rye, Wielka Brytania 1999, film familijny, miniserial (4 odcinki )
Jedna z wielu ekranizacji słynnej powieści Karola Dickensa Przygody Olivera Twista. Kilkuletni Karol ucieka z sierocińca i trafia do środowiska londyńskich złodziei. Tam poznaje okrucieństwo i prawo złoczyńców, do którego musi się dostosować, by przetrwać. Film o trudnym dzieciństwie i ubóstwie, które mają wpływ na przyszłe życie młodego człowieka.
- Podaj dalej (Pay it Forward), reż. Mimi Leder, USA 2000, czas: 123', film familijny
Historia dwunastoletniego Trevora, który mieszka z mamą w robotniczej dzielnicy Las Vegas. Zapracowana matka nie ma czasu ani sił, by dobrze zająć się synem. Chłopiec trafia pod opiekę nauczyciela, dzięki któremu tworzy wspólnotę ludzi dobrej woli i postanawia pomagać innym. Film jest optymistycznym manifestem dobroci i wiary w życzliwość i serdeczność ludzką.
- Poufne lekcje perskiego (Persischstunden), reż. Vladim Perelman, Niemcy 2020, czas: 127’, film fabularny
Obraz oparty na faktach, zrealizowany na podstawie opowiadania niemieckiego pisarza Wolfganga Kohlhaase. Druga wojna światowa. Giles, belgijski Żyd, dla ratowania życia podaje się za Irańczyka. Udziela Niemcowi lekcji języka perskiego, którego nie zna. Esesman marzy, by po zakończeniu działań wojennych prowadzić w Iranie restaurację. Bohater dla ratowania życia musi na bieżąco wymyślać nowe wyrazy. Rozpoczyna dramatyczną walkę z czasem i ze swoimi ograniczeniami: zmęczeniem i pamięcią.
- Sala samobójców. Hejter,reż. Jan Komasa, Polska 2020, czas: 130’, film fabularny dla młodzieży i dorosłego widza
Tomasz, student prawa, jest zagubiony. Wyrzucony ze studiów za plagiat pracuje w agencji reklamowej. Poraniony i uzależniony finansowo od zamożnej rodziny nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie panuje nad swoim życiem. Rządzą nim emocje i wcześniejsze doświadczenia i przeżycia. Zaczyna funkcjonować w stołecznej elicie, w której nie istnieją zasady moralne. Liczy się sukces za wszelką cenę. Niestety, Tomasz nie potrafi się temu oprzeć. Film pokazuje mechanizmy władzy i ich konsekwencje w życiu indywidualnym i społecznym.
- Sekrety mojego taty (Les secrets de mon père), reż. Vera Belmont, Belgia, Francja 2022, czas: 74’, film animowany
Film opowiada o życiu izraelskiego rysownika i pisarza, Michaela Kichki. Jego ojciec jako jedyny z rodziny przeżył Holocaust. Swoje przeżycia ukrywał przed dziećmi. Nie potrafił i nie chciał rozliczyć się z tymi strasznymi chwilami, co sprawiło, że trauma pozostała nie tylko w nim, ale miała wpływ na dzieci i wnuki. Film może stać się pretekstem do rozmowy z widzami o tym, jak trudne, nierozliczone dzieciństwo może wpłynąć na przyszłe pokolenia.
- Szkoła życia,Polska 2019, czas: 4’19”, krótkometrażowy film fabularny youtubera podpisującego się jako Reżyser Życia
Obraz, umieszczony w sieci, opowiada o bullyingu w szkole. Pokazuje sytuację chłopca, który jest prześladowany przez dwóch kolegów. Film należy oglądać razem z dzieckiem i porozmawiać na jego temat po seansie.
- Władca much (Lord of the Flies), reż. Harry Hook, USA 1990, czas: 90’, film fabularny
Ekranizacja powieści brytyjskiego noblisty, Williama Goldinga – opowieść o walce dobra ze złem. Grupa chłopców trafia na bezludną wyspę, bez możliwości kontaktu z cywilizacją. Ekstremalne przeżycia mają bezpośredni wpływ na ich zachowania względem siebie. Tworzą się struktury grupy społecznej, która wpływa na wszystkich jej członków, nie zawsze w sposób korzystny. Dzieło skłania do refleksji, jak szybko ulegamy prawu grupy i jak bardzo nie potrafimy się im sprzeciwić.
- Wyspa skazańców (Kongen av Bastøy), reż. Marius Holst, Francja, Norwegia, Szwecja 2010, czas: 116’, film fabularny
Trudne dojrzewanie siedemnastolatka, zdominowane przez relacje z opiekunem z domu poprawczego. Chłopak za złe zachowanie trafia do oddalonego od cywilizacji miejsca na wyspie. Panują tu surowe warunki bytowe i przemoc psychiczna. Film porusza temat przemocy w społecznościach zamkniętych. Może stać się pretekstem do rozmowy na temat przetrwania w trudnych warunkach i prób zachowania godności wbrew wszystkiemu, co się zdarzy.
- Wojna z dziadkiem (The War with Grandpa), reż. Tim Hill, USA2020, czas: 98', film familijny, komedia
Film o nieskomplikowanej i przewidywalnej fabule, który ukazuje także samotność starszych ludzi, mieszkających z dala od swoich dorosłych już dzieci. Dziadek, główny bohater, zostaje zaproszony do wspólnego zamieszkania z córką i jej rodziną. Ten pomysł nie podoba się jego wnukowi, który musi odstąpić dziadkowi swój pokój. Wypowiada więc dziadkowi wojnę, zaczyna systematycznie go nękać i utrudniać mu życie. Film może stać się okazją do rozmowy z dziećmi, jak należy traktować ludzi starszych.
- Zakochany kundel (Lady and The Tramp),reż. Hamilton Luske, Wilfrid Jackson, USA 1995, czas:75', film animowany dla dzieci i dorosłych
Historia bezpańskiego psa Trampa, który zakochuje się w Lady, uroczej suczce z dobrego domu. Spotykają się dwa światy: dystyngowana suczka i rozrabiaka z ulicy. Sytuacja się komplikuje, gdy Tramp, złapany przez hycla, zostaje uwięziony w schronisku dla bezpańskich psów. Piękny film, zrealizowany w studiu Walta Disney, który pomimo odległego roku produkcji wciąż zachwyca każdego widza – dziecko i dorosłego.