Książka – największy z cudów ludzkiej cywilizacji

18 listopada 2021

Zapowiedź trzeciego numeru WychowujMy!

Książka – największy z cudów ludzkiej cywilizacji

18 listopada 2021

Książka – największy z cudów ludzkiej cywilizacji

Książka – największy z cudów ludzkiej cywilizacji

Zapowiedź trzeciego numeru WychowujMy!

Czytanie książek jeszcze kilkadziesiąt lat temu było najważniejszą i najbardziej dostępną formą uczestnictwa w kulturze. Pamiętamy sprzed lat książkę jako wymarzony prezent i wiernego przyjaciela dziecięcych wieczorów, towar deficytowy, po który stało się przed księgarniami w długich kolejkach. Dzisiaj, obserwując otaczającą nas rzeczywistość, widzimy, że można skończyć szkołę średnią oraz przetrwać studia nie przeczytawszy żadnej książki, bo wymagane lektury dostępne są w formie bryków, gotowych zestawień fragmentów tekstu lub najczęściej pytań z odpowiedziami.

Według długofalowo prowadzonych badań Biblioteki Narodowej procent czytających Polaków sukcesywnie się obniża. A przecież wartość książki i czytania jest nieoceniona!

Jak zauważyła Maria Dąbrowska: „książka i możność czytania, to największy z cudów ludzkiej cywilizacji”. Nie tylko daje wiedzę, ale również budzi zainteresowanie światem, zachęca do własnych przemyśleń i poszukiwań, daje duchową niezależność od przemijających mód, często jest też po prostu pięknym przedmiotem.

Wraz z rozwojem techniki, w ostatnich dziesięcioleciach nastąpiła zmiana w definicji samej książki. Czy jeszcze 100 lat temu za książkę uznano by nagranie dźwiękowe i przewijające się na ekranie strony? Dynamiczny wzrost wydawnictw (no właśnie, czy to jeszcze dobre słowo?) w formie elektronicznej – e-booków i audiobooków – pokazuje, jak świat książki wykorzystuje nowe technologie, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Dlaczego i co warto czytać? Jak zachęcać dzieci do czytania? Jaka jest rola rodziców i szkoły w promocji czytelnictwa? Na te pytania chcemy odpowiedzieć w nowym numerze naszego dwumiesięcznika, który już niebawem będzie dostępny na naszej stronie.

Anna M. Zalewska


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 18 listopada 2021