- Andra i Tati (La stella di Andra e Tati), reż. Alessandro Belli, Rosalba Vitellaro, Włochy 2018, czas: 26’, animowany film familijny
Pełna miłości historia dwóch sióstr, które podczas drugiej wojny znalazły się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau. Wewnętrzna siła i wzajemna troska o siebie i innych więźniów pozwoliła im wytrwać i przeżyć. Po wyzwoleniu w 1945 r. odnalazły rodziców, z którymi wcześniej zostały rozdzielone.
- Azyl (The Zookeeper’s Wife), reż. Niki Caro, Czechy, Wielka Brytania, USA 2017, czas: 127’, film fabularny
Sfabularyzowana historia małżeństwa Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej uratowali około 300 Żydów, ukrywając ich w opustoszałych klatkach warszawskiego zoo, . Niezwykła historia o odwadze i odpowiedzialności za ludzkie życie. Żabińscy zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
- Bóg nie umarł: My, naród (God’s Not Dead: We the People), reż. Vanc Null, USA 2021, czas: 90’, film fabularny
Film przedstawia wielebnego Dave w roli obrońcy rodziców podejmujących edukację domową swoich dzieci. Stają oni przed sądem, oskarżeni przez przedstawicielkę kuratorium o zaniedbania edukacyjne dzieci. Film rozważa wolność wyboru oraz odpowiedzialność rodzin za kształcenie dzieci. Kolejne odcinki z cyklu Bóg nie umarł ukazują poszukiwanie wiary i obecności Boga w życiu człowieka.
- Chłopiec z burzy (Storm Boy), reż. Shawn Seet, Australia 2019, czas: 99’, film familijny
Film jest adaptacją popularnej w Australii powieści Colina Thiele pod tym samym tytułem. Kilkuletni Michael znajduje na plaży trzy małe pelikany. Postanawia je uratować. Dzięki swojej wytrwałości i determinacji dokonuje tego i z jednym z ptaków nawiązuje niezwykłą więź. Piękny i wzruszający film o relacji człowieka ze zwierzętami i kontakcie z przyrodą.
- Czekając na Joe (Touching the Void), reż. Kevin Macdonald, Wielka Brytania, USA, 2003, czas: 106’, film dokumentalny
Opowieść o odpowiedzialności za ludzkie życie w sytuacji ekstremalnej. Dwóch alpinistów wyrusza na wyprawę w Andy na terenie Peru. Film jest próbą odtworzenia prawdziwych faktów oraz głosem uczestników tej ryzykownej eskapady. Wzbudza refleksje o tym, czy warto poświęcić życie dla pasji. Prowokuje też do przemyśleń, jak w sposób odpowiedzialny za drugiego człowieka zachować się w sytuacjach granicznych.
- Dotknij nieba (I Can Only Imagine), reż. Andrew Erwin, Jon Erwin, USA 2018, czas: 110’
Historia Barta Millarda, który jest wychowywany przez despotycznego ojca. Młody człowiek, nie znajdując miłości w rodzinie, szuka ukojenia w poszukiwaniu Boga, modlitwie i muzyce. Film pokazuje, jak powstał przebój I Can Only Imagine zespołu Mercy Me.
- Fritzi. Przyjaźń bez granic (Fritzi: A Revolutionary Tale),reż. Matthias Bruhn, Niemcy 2019, czas: 90’, film animowany dla dzieci i dorosłych
Film opowiada o dwunastoletniej Fritzi, której najbliższa przyjaciółka emigruje z Niemiec Wschodnich do RFN. Obraz pokazuje trudne realia życia przed rewolucją 1989 roku, które mają wpływ nie tylko na życie dorosłych, ale również dzieci. Animacja jest znakomitą lekcją historii dla młodego widza.
- Gandhi, reż. Richard Attenborough,Indie, Wielka Brytania 1982, czas: 191’, film fabularny
Doskonała biografia Mahatmy Gandhiego, duchowego przywódcy narodu i człowieka, który w sposób pokojowy, stosując bierny opór, doprowadził Indie do niepodległości. Jako młody prawnik walczył również z segregacją rasową w RPA i w Indiach. Gandhi dzięki swojej niezłomnej i bezkompromisowej postawie stał się inspiracją dla wielu przywódców i polityków. Znakomita rola Bena Kingsleya, uhonorowana Oskarem.
- Gdzie jest Nemo (Finding Nemo), reż. Andrew Stanton, Lee Unkrich, Australia, USA 2003, czas: 100’, film animowany
To opowieść o ojcowskiej miłości, która pokonuje strach przed oceanem, by odszukać syna, bo przecież rodzina jest najważniejsza. Animacja dla każdej grupy wiekowej. Każdy znajdzie coś dla siebie, a rodzice mogą odkryć, jak okiełznać swoją nadopiekuńczość, stać się mądrym, wspierającym rodzicem i pomóc dzieciom w rozwoju.
- Jack Strong, reż. Władysław Pasikowski, Polska 2014, czas:127’, film fabularny
Fabularyzowana historia pułkownika Kuklińskiego. Wspaniały, pełen napięcia film szpiegowski, opowiadający prawdziwą historię człowieka w strukturach wojskowych. który rozpoczyna współpracę z CIA. Jego działania mają znaczący wpływ na losy świata w czasach zimnej wojny. Film o odwadze i determinacji w drodze do wolności i prawdy.
- Marona, psia opowieść (L'extraordinaire voyage de Marona), reż. Anca Damian, Francja, Belgia, Rumunia 2019, czas: 92’, animacja, film familijny
Główna bohaterka to nierasowa suczka, która potrącona przez samochód wspomina swoje życie. Film, pokazany z psiej perspektywy, przedstawia poszukiwania kochającego właściciela oraz domu. Dzielna Marona z optymizmem pokonuje trudności w poszukiwaniu szczęścia. Animacja jest opowieścią o odpowiedzialności opiekunów zwierząt.
- O psie, który jeździł koleją, reż. Magdalena Nieć, Polska 2023 (premiera w sierpniu), film familijny
Swobodna adaptacja znanej książki Romana Pisarskiego o wiernym psie Lampo, przeniesiona zostaje z Włoch do współczesnej Polski. Pies podróżnik, uroczy owczarek, który skradł serca internautów, pomaga chorej na serce Zuzi. Piękny film o tym, jak czworonożny przyjaciel zmienia życie ludzi.
- Pełna miłości (Llenos de Gracia),reż. Roberto Bueso, Hiszpania 2022, czas: 104’, film familijny
Dzięki siostrze Marinie, która trafia do szkoły z internatem dla chłopców, podopieczni doświadczają zainteresowania i miłości. Dowiadują się, czym jest rodzina, którą wspólnie z nią tworzą. Zakonnica założyła klub piłki nożnej i stała się jego trenerką. Ciepły film o tym, jak ważne są uwaga i dobra wola, by codzienność stała się lepsza.
- Piąte: nie odchodź, reż. Katarzyna Jungowska, Polska 2015, czas: 75’, film fabularny
Życie piętnastoletniej Romy zmienia się po śmierci mamy. Bohaterka szuka ciepła życia rodzinnego pomiędzy domem babci i zapracowanym ojcem. Film pokazuje, jak młoda dziewczyna próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji.
- Pinokio, reż. Robert Zemeckis, USA 2022, czas: 111’, familijny film fabularny
Ekranizacja klasyki literackiej w nowej odsłonie. Historia drewnianego pajacyka, który pragnie zostać prawdziwym chłopcem. Popełnia po drodze wiele błędów, za które konsekwentnie musi zapłacić.
- Rzymskie wakacje (Roman Holiday),reż. William Wyler, USA 1953, czas: 113’, film fabularny
Podczas oficjalnej wizyty w Rzymie księżniczka Anna, zmęczona obowiązkami i dworską etykietą, samodzielnie udaje się na wieczorną eskapadę po mieście. Rozpoznaje ją amerykański reporter, który licząc na wspaniały materiał i sowite wynagrodzenie swojej gazety, proponuje jej wspólne zwiedzanie miasta. Spędzone razem chwile na zawsze zostaną w pamięci obojga, ale księżniczka musi wracać do swoich obowiązków. Znakomity, pogodny film dla całej rodziny w gwiazdorskiej obsadzie – Audrey Hepburn i Gregory Peck.
- Siła ducha (True Spirit), reż. Sarah Spilane, Australia, USA 2023, czas: 109’, film fabularny
Prawdziwa historia nastolatki z Australii, która przy wsparciu rodziny i bliskich podąża za marzeniami i realizuje swoje pasje żeglarskie. Jako najmłodsza osoba podczas samotnego rejsu opływa świat. Inspirująca historia o tym, jak warto niezłomnie dążyć do celu i odpowiedzialnie realizować swoje marzenia.
- Szczęściara (H is for Happiness),reż. John Sheedy, Australia 2019, 103’,film dla młodzieży
Film o rudowłosej Candies, która swoim optymizmem zadziwia wszystkich wokół. Pomimo zdystansowanych rówieśników i zatroskanej rodziny główna bohaterka nie poddaje się i odważnie idzie przez życie. Możemy od niej nauczyć się, jak pogodzić się z trudnościami i nadal być sobą. Ten film to wspaniała dawka optymizmu.
- Wilk, lew i ja (Le loup et le lion), reż. Gilles de Maistre, Francja, Kanada 2021, czas: 104‘, film familijny
Film opowiada o życiu w zgodzie z naturą w kanadyjskich lasach oraz przyjaźni głównej bohaterki Almy z przygarniętymi zwierzętami: lwiątkiem i wilczkiem. Film może rozbudzić zainteresowanie młodego widza przyrodą oraz poszerzyć wiadomości na temat życia dzikich zwierząt.