Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato to akcja Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, prowadzona z powodzeniem od 2010 r. Rok później otrzymała nagrodę Tulipany Narodowego Dnia Życia, a w 2016 r. statuetkę PRUDENTIAL; w 2017 r. uzyskała rekomendację Polskiego Towarzystwa Położnych oraz honorowy patronat Rzecznika Praw Dziecka, natomiast w kwietniu 2019 r. honorowy patronat Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM. Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato to bezpłatne warsztaty śpiewu dla młodych rodziców, również tych dopiero oczekujących narodzin dziecka. Jednak w zajęciach uczestniczą także dziadkowie, ciocie i wujkowie, a nawet nianie. Akcja prowadzona jest również w Szczecinie, Wałbrzychu, Łagiewnikach i Świdnicy. Od 2010 r. udział w niej wzięło ok. 47 000 osób.
Strategicznym celem tej społecznej akcji jest propagowanie śpiewu i zwrócenie uwagi na wartość umuzykalnienia społeczeństwa. Ideą – nauczenie rodziców śpiewania kołysanek dla dzieci. Istotnym założeniem akcji jest także uwypuklenie wartości moralno-społecznych, takich jak budowanie mocnych więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem oraz przygotowanie dziecka do aktywnego udziału w kulturze. Umuzykalnienie, prowadzone w nowoczesnym wydaniu, opiera się jednak na doświadczeniu przeszłych pokoleń – wykorzystywane są utwory śpiewane przez naszych rodziców, babcie i dziadków. Proponowanymi piosenkami są więc m.in. Jadą, jadą dzieci drogą do wiersza Marii Konopnickiej, Śpij, dziecinko Heleny Bojarskiej, Idzie niebo Ewy Szelburg-Zarembiny czy Siwa chmurka z muzyką Marii Kaczurbiny do wiersza Anny Świrszczyńskiej.
Zajęcia odbywają się w szkołach rodzenia, szpitalach, żłobkach oraz w miejscach przyjaznych dzieciom. Na trzech spotkaniach (trwających 30 minut) rodzice otrzymują praktyczne wskazówki i materiały do nauki, by po zakończeniu cyklu warsztatów potrafili już śpiewać kołysanki i piosenki z pamięci. W trakcie zajęć dowiadują się również o korzyściach płynących z muzykowania – śpiew pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka, pomaga w nauce języka i poszerzaniu słownictwa, zapoznaje maluchy z pięknymi wierszami, historią i kulturą. Śpiewem można poprawiać dykcję, a nawet leczyć jąkanie. Piosenka to żywa i pomysłowa forma tworzenia relacji z otaczającą rzeczywistością, a jej śpiewanie powoduje, że dziecko ma pozytywne nastawienie do wszystkiego, co piękne i miłe.
Z okazji jubileuszu dziesięciolecia, zainspirowani kontaktami ze specjalistami, położnymi i osobami na co dzień wykonującymi inne zawody, nagraliśmy płytę pt. Uśmiechnięte piosenki, którą można nabyć, korzystając z adresu: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmstore/item/201. Pracowali nad nią nie tylko świetni muzycy, lecz także śpiewający rodzice. Album jest częścią „Wyprawki Wrocławskiej” – pakietu powitalnego przekazywanego rodzicom wrocławskich dzieci urodzonych od roku 2020.
W roku 2021, we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, zrealizowaliśmy projekt pn. Śpiewająca alejka. Jest to cykl dziesięciu kołysanek i piosenek zilustrowanych pięknymi plakatami, w których ukazana jest szeroka paleta uczuć i przeżyć związanych z rodziną. Teksty wyszły spod piór Kamili Podsiadlik i Pawła Gołucha, muzykę skomponował Michał Ziółkowski, a ilustracje przygotowała Małgorzata Flis. W nagraniach głosom Anny Wilczyńskiej i Macieja Adamczyka, od lat prowadzących zajęcia w tym projekcie, towarzyszy muzyka instrumentalna. Linia głosu jest jednak zapisana tak, by odbiorcy w każdym wieku (dzieci, rodzice, dziadkowie) mogli bez wysiłku zaśpiewać ją samodzielnie. Chcielibyśmy naszymi działaniami zachęcić odbiorców do dalszego śpiewania w rodzinnym gronie i cieszenia się bliskością drugiego człowieka. Plakaty zawisną niebawem na ścianach wrocławskich szpitali, szkół rodzenia, żłobków i przedszkoli. Mamy nadzieję, że już niedługo Śpiewająca alejka będzie przynosiła radość w różnych placówkach edukacyjnych i opieki zdrowotnej na terenie całej Polski.
Gorąco zachęcamy do współpracy przy realizacji projektu Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zapraszamy do kontaktu z Anną Wilczyńską, koordynatorką akcji we Wrocławiu (adres e-mail: anna.wilczynska@nfm.wroclaw.pl).
Warto podkreślić, że śpiewanie, jako najprostsza i najtańsza forma muzykowania, stymuluje tworzenie połączeń neuronowych w mózgu, usprawnia procesy pamięciowe, wspomaga naukę języków obcych, a nawet uczy koncentracji, gdyż maluch skupia się na zrozumieniu tekstów śpiewanych przez dorosłego. Starsze dzieci, wyobrażając sobie to, o czym śpiewa rodzic, wzbogacają swoją wyobraźnię. Najwięcej w głowie dziecka dzieje się do piątego roku życia. To wtedy kształtuje się poczucie rytmu. Im wcześniej zadbamy, by nasze dzieci miały kontakt z muzyką, tym lepiej.
Dlatego śpiewajmy! Dlatego Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato!
www.nfm.wroclaw.pl/edukacja/pospiewajmi www.facebook.com/PospiewajMi