Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

7 grudnia 2021

Akcja Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

7 grudnia 2021

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

Akcja Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato to akcja Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, prowadzona z powodzeniem od 2010 r. Rok później otrzymała nagrodę Tulipany Narodowego Dnia Życia, a w 2016 r. statuetkę PRUDENTIAL; w 2017 r. uzyskała rekomendację Polskiego Towarzystwa Położnych oraz honorowy patronat Rzecznika Praw Dziecka, natomiast w kwietniu 2019 r. honorowy patronat Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM. Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato to bezpłatne warsztaty śpiewu dla młodych rodziców, również tych dopiero oczekujących narodzin dziecka. Jednak w zajęciach uczestniczą także dziadkowie, ciocie i wujkowie, a nawet nianie. Akcja prowadzona jest również w Szczecinie, Wałbrzychu, Łagiewnikach i Świdnicy. Od 2010 r. udział w niej wzięło ok. 47 000 osób.

Strategicznym celem tej społecznej akcji jest propagowanie śpiewu i zwrócenie uwagi na wartość umuzykalnienia społeczeństwa. Ideą – nauczenie rodziców śpiewania kołysanek dla dzieci. Istotnym założeniem akcji jest także uwypuklenie wartości moralno-społecznych, takich jak budowanie mocnych więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem oraz przygotowanie dziecka do aktywnego udziału w kulturze. Umuzykalnienie, prowadzone w nowoczesnym wydaniu, opiera się jednak na doświadczeniu przeszłych pokoleń – wykorzystywane są utwory śpiewane przez naszych rodziców, babcie i dziadków. Proponowanymi piosenkami są więc m.in. Jadą, jadą dzieci drogą do wiersza Marii Konopnickiej, Śpij, dziecinko Heleny Bojarskiej, Idzie niebo Ewy Szelburg-Zarembiny czy Siwa chmurka z muzyką Marii Kaczurbiny do wiersza Anny Świrszczyńskiej.

Zajęcia odbywają się w szkołach rodzenia, szpitalach, żłobkach oraz w miejscach przyjaznych dzieciom. Na trzech spotkaniach (trwających 30 minut) rodzice otrzymują praktyczne wskazówki i materiały do nauki, by po zakończeniu cyklu warsztatów potrafili już śpiewać kołysanki i piosenki z pamięci. W trakcie zajęć dowiadują się również o korzyściach płynących z muzykowania – śpiew pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka, pomaga w nauce języka i poszerzaniu słownictwa, zapoznaje maluchy z pięknymi wierszami, historią i kulturą. Śpiewem można poprawiać dykcję, a nawet leczyć jąkanie. Piosenka to żywa i pomysłowa forma tworzenia relacji z otaczającą rzeczywistością, a jej śpiewanie powoduje, że dziecko ma pozytywne nastawienie do wszystkiego, co piękne i miłe.

Z okazji jubileuszu dziesięciolecia, zainspirowani kontaktami ze specjalistami, położnymi i osobami na co dzień wykonującymi inne zawody, nagraliśmy płytę pt. Uśmiechnięte piosenki, którą można nabyć, korzystając z adresu: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmstore/item/201. Pracowali nad nią nie tylko świetni muzycy, lecz także śpiewający rodzice. Album jest częścią „Wyprawki Wrocławskiej” – pakietu powitalnego przekazywanego rodzicom wrocławskich dzieci urodzonych od roku 2020.

W roku 2021, we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, zrealizowaliśmy projekt pn. Śpiewająca alejka. Jest to cykl dziesięciu kołysanek i piosenek zilustrowanych pięknymi plakatami, w których ukazana jest szeroka paleta uczuć i przeżyć związanych z rodziną. Teksty wyszły spod piór Kamili Podsiadlik i Pawła Gołucha, muzykę skomponował Michał Ziółkowski, a ilustracje przygotowała Małgorzata Flis. W nagraniach głosom Anny Wilczyńskiej i Macieja Adamczyka, od lat prowadzących zajęcia w tym projekcie, towarzyszy muzyka instrumentalna. Linia głosu jest jednak zapisana tak, by odbiorcy w każdym wieku (dzieci, rodzice, dziadkowie) mogli bez wysiłku zaśpiewać ją samodzielnie. Chcielibyśmy naszymi działaniami zachęcić odbiorców do dalszego śpiewania w rodzinnym gronie i cieszenia się bliskością drugiego człowieka. Plakaty zawisną niebawem na ścianach wrocławskich szpitali, szkół rodzenia, żłobków i przedszkoli. Mamy nadzieję, że już niedługo Śpiewająca alejka będzie przynosiła radość w różnych placówkach edukacyjnych i opieki zdrowotnej na terenie całej Polski.

Gorąco zachęcamy do współpracy przy realizacji projektu Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zapraszamy do kontaktu z Anną Wilczyńską, koordynatorką akcji we Wrocławiu (adres e-mail: anna.wilczynska@nfm.wroclaw.pl).

Warto podkreślić, że śpiewanie, jako najprostsza i najtańsza forma muzykowania, stymuluje tworzenie połączeń neuronowych w mózgu, usprawnia procesy pamięciowe, wspomaga naukę języków obcych, a nawet uczy koncentracji, gdyż maluch skupia się na zrozumieniu tekstów śpiewanych przez dorosłego. Starsze dzieci, wyobrażając sobie to, o czym śpiewa rodzic, wzbogacają swoją wyobraźnię. Najwięcej w głowie dziecka dzieje się do piątego roku życia. To wtedy kształtuje się poczucie rytmu. Im wcześniej zadbamy, by nasze dzieci miały kontakt z muzyką, tym lepiej.

Dlatego śpiewajmy! Dlatego Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato!

www.nfm.wroclaw.pl/edukacja/pospiewajmi www.facebook.com/PospiewajMi

Anna Wilczyńska


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 7 grudnia 2021