Przyjaźń, miłość na ekranie

23 czerwca 2023

Propozycje filmów

Przyjaźń, miłość na ekranie

23 czerwca 2023

Przyjaźń, miłość na ekranie

Przyjaźń, miłość na ekranie

Propozycje filmów

  1. Aryskotraci (The Aristocats), reż. Wolfgang Reitherman, USA 1970, czas: 78’, familijny film animowany

Opowieść o kociej rodzinie, która podstępem zostaje wywieziona na wieś. Zagubionej kocicy wraz z trójką niesfornych kociąt ofiaruje swoją pomoc i opiekę szarmancki Thomas O'Malley. W podróży przeżywają moc niezapomnianych przygód, poznają nowych przyjaciół, na czele z kotem Scatem i jego jazzującym zespołem. Klasyczna animacja Walta Disneya, która mimo upływającego czasu nieustająco zachwyca dzieci na całym świecie.

  1. Chłopiec z latawcem (The Kite Runner), reż. Marc Forster, Chiny, USA 2007,  czas: 128’, film dla dorosłych i młodzieży

Ekranizacja powieści amerykańskiego pisarza pochodzenia afgańskiego, Khaleda Hosselliniego, opowiada o trudnej przyjaźni dwóch chłopców: Amira i Hassana. Ich kontakty zostają przerwane z powodu dramatycznego wydarzenia. Piękna opowieść o wybaczeniu i więzi z dawnych lat przedstawiona na tle afgańskiej kultury i obyczajów.

  1. E.T (E.T. the Extra-Terrestrial), reż. Steven Spielberg, USA 1982, czas: 115’, film familijny

E.T to sympatyczny kosmita, który trafia na Ziemię do domu kilkuletniego Elliotta. Razem z chłopcem próbuje wymyślić, jak ma wrócić do swoich bliskich. Steven Spielberg przedstawia Innego jako istotę zagubioną, , która nie potrafi odnaleźć się w nowym, nieznanym mu świecie. Jest bezbronna i zalękniona. Nie jest wrogo nastawiona do ludzi, wręcz przeciwnie, jest życzliwa i przyjazna. Reżyser pokazuje młodemu widzowi, że inne nie musi być wrogie.

  1. Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa,reż. Wiktor Skrzynecki, Polska 2012, czas: 102’, film fabularny

Bohaterowie filmu to gimnazjaliści Felix, Net i Nika, którzy przeniesieni w czasie i przestrzeni rozwiązują wspólnie zagadkę zaginięcia hitlerowskich żołnierzy. Obraz oparty na poczytnej prozie młodzieżowej Rafała Kosika może stać się impulsem do przeczytania powieści, która dużo lepiej się prezentuje niż film.

  1. Franklin i skarb jeziora (Franklin et le trésour du lac), reż. Dominique Monfery, Francja, Kanada 2006, czas: 88’, film animowany dla dzieci  

Franklina i jego przyjaciół podczas poszukiwania magicznego talizmanu czeka mnóstwo przygód. Przedmiot ten ma uzdrowić osiemdziesięcioletnią babcię Franklina, którego postać – wraz z jego najlepszymi przyjaciółmi: Misiem, Ślimakiem, Wydrą, Gąską, Lisem, Skunksem, Królikiem i Bobrem – stworzyły kanadyjska pisarka Paulette Bourgeois i ilustratorka Brenda Clark. Na ich podstawie powstał serial o przygodach małego żółwia, jak i pełnometrażowa animacja. Franklin uczy dzieci w wieku przedszkolnym, jak radzić sobie z różnymi trudnościami i lękami. 

  1. Kochankowie z Księżyca (Moonrise Kingdom), reż. Wes Wanderson, USA 2012, czas: 94’, film fabularny dla koneserów

Film w niestandardowy sposób opowiada o pierwszym uczuciu Sama i Suzy. Dwunastoletni bohaterowie to zdziwaczały adoptowany skaut Sam oraz egzaltowana, niekontrolująca swoich wybuchów złości Suzy. Razem uciekają z domu i ruszają w podróż życia szlakiem Indian plemienia Chickchaw. Prowadzą miedzy sobą niezwykłe, absurdalne rozmowy, które nadają filmowi osobliwego kolorytu. W tle, w rolach dorosłych pojawia się galeria gwiazd : Bill Murray, Edward Norton, Bruce Willis, Tilda Swinton, Frances McDormand.

  1. Księga dżungli (The Jungle Book), reż. Wolfgang Reitherman, USA 1967, czas: 78’, film animowany dla dzieci

Ekranizacja książki angielskiego pisarza, wyróżnionego literacką Nagrodą Nobla, Rudyarda Kiplinga, opowiada o życiu małego chłopca Mowgliego, wychowanego przez wilki. Bohater nauczył się języka zwierząt i praw przyrody obowiązujących w indyjskiej dżungli. W życiu Mowgliego pojawiają się pantera Bagheera, niedźwiedź Baloo, pyton Kaa i wiele innych zwierząt. Urocza animacja zrealizowana przez Walta Disneya, oglądana przez dzieci z całego świata.       

  1. Lassie, wróć! (Lassie), reż. Hanno Olderdissen , Niemcy 2020, czas: 96’, film familijny

Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa pięknej historii o przyjaźni chłopca z psem rasy collie, wabiącym się Lassie. Ekranizacja powieści Erica Knighta po raz pierwszy została sfilmowana w 1943 roku. Historia najwierniejszego psa świata i jego niezwykłej podróży w poszukiwaniu domu i swojego przyjaciela zachwyca widzów – w kolejnych adaptacjach (osiem wersji filmów długometrażowych i cztery seriale) – po dziś dzień.  Dwunastoletni chłopiec i jego pies są nierozłączni mimo wielu przeciwności losu.

  1. Luca, reż. Enrico Casarosa,USA2021, czas: 95’, animowany film familijny

Film opowiada o przyjaźni  chłopców z podwodnego świata. Luca to chłopiec, którego rodzina zajmuje się hodowlą niebezpiecznych stworów. Jego rodzice chronią go przed lądem i czyhającym na niego niebezpieczeństwem, czyli przed harpunami rybaków. Kiedy wbrew zakazom rodziców chłopiec wychodzi na ląd, odkrywa, że jego ciało się zmienia. Poza wodą upodabnia się do małego chłopca. Razem z innym chłopcem, Alberto, penetruje ludzki, odmienny dla nich świat. Chłopcy większość czasu spędzają w latarni morskiej. Pewnego dnia razem udają się do pobliskiego włoskiego miasteczka, gdzie poznają zwyczaje tamtejszej społeczności, a wielu ludzi przekonuje się do morskich stworów i oferuje im swą przyjaźń

  1. Madeline, reż. Daisy von Scherler Mayer, Francja, USA 1998, czas: 88’, film familijny

Komedia dla całej rodziny, oparta na znanych książkach Ludwiga Bemelmansa. W starym domu w Paryżu, porośniętym dzikim winem, mieszka i uczy się dwanaście dziewczynek. Szkoła prowadzona jest przez pannę Clavel. Ruda Madeline jest bardzo odważna i niezwykle pomysłowa. Te cechy okażą się przydatne, kiedy podstępny lord Covington postanowi zlikwidować szkołę.

  1. Miś Uszatek, reż. Lucjan Dembiński i in., Polska 1975–1987, serial animowany dla dzieci (104 odcinki)

Pluszowy Miś Uszatek z opadniętym lewym uchem to kultowa już postać z dobranocek (a wcześniej – z uroczych książeczek poety i bajkopisarza Czesława Janczarskiego oraz grafika Zbigniewa Rychlickiego). Miś wraz z przyjaciółmi Prosiaczkiem, Zajączkiem i Króliczkami mimo upływającego czasu wciąż zachwyca małych odbiorców. Tytułowy bohater to zrównoważona osoba, która zawsze wie, jak się zachować, uczy tego małych widzów i każdy odcinek kończy morałem.

  1. Most do Terabithii (Bridge to Terabithii), reż. Gabor Csupo, USA 2007, czas: 95’, film familijny

Opowieść o przyjaźni jedenastoletniego chłopca Jessiego oraz samotniczki Leslie, którzy spędzają ze sobą mnóstwo czasu i są dla siebie wsparciem. W magicznym miejscu w pobliskim lesie tworzą dla siebie świat, w którym czują się bezpieczni. Na zewnątrz – w domu i w szkole muszą radzić sobie z przykrymi sytuacjami. Film doskonale pokazuje przeżycia i skomplikowaną psychikę nastolatków.

  1. Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe), reż. Andrew Adamson, USA, Wielka Brytania 2005, czas: 150’ film familijny

Historia czwórki rodzeństwa, które z dala od okrucieństw drugiej wojny światowej spędza czas w domu profesora. Za drzwiami starej szafy dzieci odnajdują wejście do tajemniczej krainy Narnii. Przechodząc do innego świata, spotykają intrygujące postaci, które doprowadzają ich do Lwa Aslana. Jest on wybawicielem, który przybywa, by wyzwolić Narnię spod władzy złej Czarownicy. Słynna książka S.C. Lewisa, wielokrotnie filmowana, opowiada o przyjaźni, wierności i pokonywaniu własnych słabości na rzecz innych, winie i odkupieniu.

  1. Pippi Langstrumpf, reż. Olle Hellbom, Niemcy, Szwecja 1969, czas: 100’, familijny, film przygodowy

Pippi Langstrumpf to piegowata dziewczynka, która mieszka w willi Śmiesznotka razem z piegowatym koniem i małpką Panem Wilsonem. Pippi ma rude włosy zaplecione w warkocze, piegi oraz zawsze nosi kolorowe pończochy. Ponadto obdarzona jest niezwykłą siłą. Posiada kufer pełen złotych monet, za które może kupować cukierki oraz zabawki. Ciągle coś psoci, czym wprawia w zachwyt swoich przyjaciół z sąsiedztwa Tomiego i Anikę. Ekranizacja jednej z najbardziej znanych książek Astrid Lindgren, w Polsce znanej jako Pippi (Fizia) Pończoszanka.

  1. Pszczółka Maja (Maya the Bee Movie, reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy 2014, czas: 88’ film familijny

Opowieść o rezolutnej, pełnej życia Mai, która przyjaźni się z ospałym kolegą z ula, Guciem. Razem bawią się i poznają świat. Energiczna Maja zawsze spieszy wszystkim z pomocą. Trudno jej nie lubić. W jej psotach i przygodach towarzyszą jej także pasikonik Filip, rozrabiające mrówki Gieniek i Zenek, żuczek Gnojarz oraz przywołująca Maję do porządku opiekunka małych pszczół Klementyna. Film to radosna, pełna życia opowieść o życiu owadów.

  1. Rodzina Treflików, reż. Marek Skrobecki, Polska 2016-2020, 5 sezonów, serial animowany dla dzieci

Animowany serial o rodzinie Treflików cieszy się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale w Czechach i Emiratach Arabskich. Opowiada o codziennym życiu dwójki dzieci, rodziców, babci i dziadka oraz przyjaciołach i sąsiadach rodziny. Przedstawieni bohaterowie promują życzliwość i otwartą postawę wobec innych. Film zrealizowany w bardzo trudnej technice lalkowej przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3–6 lat.

  1. Stalowe magnolie (Steel Magnolias), reż. Herbert Ross, USA 1989, czas: 117’, film fabularny

Wzruszający film o przyjaźni sześciu przyjaciółek, które regularnie spotykają się w salonie piękności w małym amerykańskim miasteczku. Opowiada o ich codzienności i troskach. Dziewczyny trzymają się razem i pomagają sobie wzajemnie każdego dnia, wspierając w trudnych sytuacjach. Należy dodać, że obsada jest znakomita: Julia Roberts, Shirley MacLaine, Sally Field i Dolly Parton.     

  1. Tabliczka marzenia, reż. Zbigniew Chmielewski, Polska 1968, czas: 83’, film fabularny dla młodzieży

Ekranizacja młodzieżowej powieści Haliny Snopkiewicz pokazuje życie piętnastoletniej Ludki, która poznaje nowy świat uczuć i fascynacji płcią przeciwną. Nastoletnia, wrażliwa dziewczyna wzdycha do sąsiada, którego zna tylko z widzenia, a krytycznie spogląda na kolegów z klasy. W tle rozgrywa się dramat rodzinny jej ukochanego brata. Film, mimo upływu lat, ogląda się z przyjemnością, jest bardzo dobrze zrealizowany i zagrany.

  1. Wakacje z duchami, reż. Stanisław Jędryka, Polska 1968, czas: 83’, familijny film fabularny

Kolejna, znakomita ekranizacja powieści Adama Bahdaja i absolutna gwarancja zabawy i dobrego humoru. Opowieść o niezwykłych przygodach grupy zaprzyjaźnionych chłopców z warszawskiej Woli z duchami w tle. Spędzają oni wspólnie wakacje w leśniczówce znajdującej się w pobliżu starego zamczyska. Mandżaro, Paragon i Perełka postanawiają rozwiązać zagadkę zjaw pojawiających się w zamku. Czy im się to uda?

Beata Kozyra


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 23 czerwca 2023