Spotkajmy się w bibliotece

26 listopada 2021

O życiu biblioteki

Spotkajmy się w bibliotece

26 listopada 2021

Spotkajmy się w bibliotece

Spotkajmy się w bibliotece

O życiu biblioteki

Biblioteki żyją!

Biblioteki to nie tylko regały z książkami. Biblioteki żyją! W lubelskiej Bibliotece Na Poziomie co tydzień organizujemy spotkania dla najmłodszych czytelników i ich opiekunów pod hasłem Bajkoranki. Razem poznajemy krótką historię, a później, inspirując się książką, tworzymy prace plastyczne. Cykl zajęć ma za zadanie pokazać dzieciom bibliotekę jako miejsce otwarte, bezpieczne i atrakcyjne, a przede wszystkim zaprzyjaźnić je z książką. Staramy się tworzyć ciekawą przestrzeń, w której wszyscy dobrze się bawią, ale też uczą. Czytanie jest bardzo ważne w procesie rozwojowym dziecka, dlatego bardzo zależy nam, aby w zajęciach uczestniczyło jak najwięcej dzieci. Myślę, że te spotkania mogą być inspiracją dla rodziców i opiekunów do zabaw z dzieckiem, w których książka jest głównym bohaterem.

Czytanie to świetna zabawa - i nie tylko

Dzięki czytaniu pokazujemy dziecku świat, tworzymy więź, bliskość i świetnie się bawimy. Warto wkroczyć w tę przygodę jak najwcześniej, zaczynając od książki konceptowej, koncentrującej się na prostych grafikach i podstawowych słowach, nazwach przedmiotów i czynności. Dzięki niej dziecko zdobywa wiedzę o otaczającej je rzeczywistości, poznaje nowe wyrazy i powoli przygotowuje się do rozwoju mowy. Pierwsze kroki w czytelniczym świecie to także świetna zabawa, powoli od prostych słów przechodzimy do opisu sytuacji i tak zaczyna się wstęp do opowiadania historii.

Bajkoranki funkcjonowały także w czasie zamknięcia bibliotek, w postaci krótkich relacji na żywo prowadzonych na Facebooku; taka forma pozwoliła na utrzymanie kontaktu z najmłodszymi czytelnikami i ich opiekunami.

W tym roku, oprócz stałego punktu dla najmłodszych, od października wprowadzamy nowe cykle dla dzieci w wieku szkolnym. Kulturowy Włóczykij to propozycja spotkań, podczas których będziemy mogli lepiej poznać kulturę Polski i innych państw. Z pomocą przyjdą nam książki, a całość będzie uzupełniona przez prace plastyczne inspirowane tematem spotkania. Dla trochę starszych: Literacka warsztatownia, w której dowiemy się, jak powstają słowa, historie i książki, będziemy eksperymentować z językiem polskim. Propozycja ta skierowana jest szczególnie do miłośników literatury, a także osób lubiących kreatywne wyzwania.

Serdecznie zapraszamy do bibliotek już od najmłodszych lat, czekamy na Was! Sprawdźcie, jakie atrakcje przygotowała dla Was lokalna biblioteka.

Magdalena Opalka


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 26 listopada 2021