Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

23 września 2021

Pierwsza SOWA już działa!

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

23 września 2021

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

Pierwsza SOWA już działa!

Nauczycielu, rodzicu, uczniu zapewne słyszałeś o warszawskim Centrum Nauki Kopernik, ale czy wiesz, że podobne centra powstają w całej Polsce? Od 20 września w Piotrkowie Trybunalskim działa pierwsza SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – małe centrum nauki to miejsce intrygujące, pobudzające wyobraźnię i zachęcające do eksperymentowania.

Wystawa edukacyjna w Piotrkowie Trybunalskim składa się 15 eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ukazują one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Znalazły się wśród nich m.in. kolorowe cienie, rysowanie w lustrze, czy zadanie – usyp mapę. Oferta edukacyjna będzie się poszerzać, ale już dziś można wcielić się odkrywcę fascynującego świata nauki.

Piotrkowską SOWĘ znajdziesz w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Miejsce przyjmuje gości od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-20:00. Więcej informacji jest na stronie internetowej: http://www.biblioteka.piotrkow.pl.

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ‒ SOWA to pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik zapoczątkowany w sierpniu 2020 r. Wartość projektu to 44 mln zł. Zakłada on stworzenie do 2023 r. ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, w których zgodnie z innowacyjnym podejściem praktykowanym od lat w CNK. Kontynuacją inicjatywy SOWA są planowane w Polskim Ładzie Małe Centra Nauki. W latach 2021‒2024 powstanie w całym kraju około 70 Małych Centrów Nauki o wartości 350 mln złotych. Ich budowa ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie dostępu do zasobów nauki oraz wzmocnienie kapitału społecznego i naukowego w społecznościach lokalnych.

Więcej informacji na gov.pl

Konrad Trześniak


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 23 września 2021