Stres a ciąża

22 lipca 2021

Dwie kreski na teście ciążowym niosą wiele emocji, od bezgranicznej radości i czasami zaskoczenia, po niekiedy nawet smutek i panikę. Bez względu na to, jaki jest początek, powstaje cud życia.

Stres a ciąża

22 lipca 2021

Stres a ciąża

Stres a ciąża

Dwie kreski na teście ciążowym niosą wiele emocji, od bezgranicznej radości i czasami zaskoczenia, po niekiedy nawet smutek i panikę. Bez względu na to, jaki jest początek, powstaje cud życia.

Dwie kreski na teście ciążowym niosą wiele emocji, od bezgranicznej radości i czasami zaskoczenia, po niekiedy nawet smutek i panikę. Bez względu na to, jaki jest początek, powstaje cud życia. Rozwija się nowy człowiek, który przez 9 miesięcy będzie nierozerwalnie połączony z innym organizmem – matką.

Emocje, które wspierają rozwój?

Bardzo wiele dyskutuje się na temat zdrowia w czasie ciąży. Powstało wiele publikacji o higienie snu, diecie czy konieczności badań przyszłej matki. Mówi się bardzo dużo o szkodliwości używek, wskazuje się najlepszą dietę dla młodej mamy, z określoną ilością białka, witamin i minerałów. Niewiele jednak uwagi poświęca się jakości życia kobiety, czyli jej stabilności emocjonalnej. Tymczasem przyszła mama, zwłaszcza podczas pierwszej ciąży, narażona jest na odczuwanie dużego niepokoju albo ekscytacji. Nowa rola w jej życiu niesie wiele wyzwań, co może rodzić wątpliwości lub lęk. Może pojawić się silny stres, który jest dzielony przez matkę z jej rozwijającym się dzieckiem. Należy oczywiście pamiętać, że dla każdej z nas definicja stresu jest inna, każda z nas inaczej reaguje na wymagającą pracę lub konflikty w związku.

Zaskakujący może się okazać fakt, że łagodny niepokój w trakcie zdrowej ciąży może przyspieszyć rozwój układu nerwowego dziecka, co więcej, może korzystnie wpłynąć na jego rozwój poznawczy czy motoryczny.

Destrukcyjny kortyzol

Jednak jest stres, który może mieć bardzo negatywny wpływ na płód. Zbyt wysokie stężenie hormonu stresu, jakim jest kortyzol, wpływa bezpośrednio na dwie ważne w mózgu struktury – ciało migdałowate i hipokamp. Ciało migdałowate stanowi źródło reakcji emocjonalnych mózgu, zaś hipokamp odpowiada za pamięć. Kiedy rozwijające się ciało migdałowate płodu jest wystawione na działanie hormonu stresu, zwłaszcza we wczesnym etapie ciąży, może zareagować większą aktywnością, zaś hipokamp może zmniejszyć swoją objętość. Kiedy natomiast matka jest zestresowana w ostatnim etapie ciąży, reakcje emocjonalne dziecka mogą stać się bardziej intensywne. Po urodzeniu dziecku będzie trudniej poradzić sobie ze stresem, nowymi bodźcami, będzie potrzebowało ono więcej czasu na wyciszenie po trudnej sytuacji.

Kompfort psychiczny przyszłej mamy

Bardzo ważne jest więc, aby kobieta w ciąży oprócz diety dbała o swój komfort psychiczny. Spokój oraz stabilizacja emocjonalna będą pierwszym posagiem dla dziecka po jego urodzeniu. Jednak, jeśli coś poszło nie tak w trakcie ciąży, nie oznacza, że wszystko jest przekreślone. Na przykład silna i bezpieczna więź z matką w pierwszym roku po urodzeniu sprawia, że mały hipokamp odzyska swój prawidłowy rozmiar. Jeśli dziecko zostanie otoczone miłością i troską, wytworzy odpowiednie sposoby kontrolowania i regulowania emocji.

Pamiętajmy, że miłość rodziców do dziecka to największy dar na całe jego życie.

Magdalena Ossowska


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 22 lipca 2021