
Osadzona w historycznych realiach II RP książka jest pasjonującą, przygodowo-sensacyjną opowieścią o przyjaźni, odpowiedzialności i męstwie, która z politycznych względów po wojnie, po wielu perypetiach i ingerencjach cenzury została wydana tylko dwa razy (powodem był krytyczny stosunek autorki do bolszewizmu zarysowany pod koniec utworu).
Akcja książki toczy się w dwóch planach: opowiada o losach uprowadzonego do cyrku psa i równolegle przedstawia przygody chłopców ruszających mu na ratunek. Osadzenie powieści w świetnie naszkicowanej rzeczywistości międzywojennej Polski, którą przemierzają młodzi bohaterowie, daje barwny obraz wielokulturowego świata i pozostającej za wschodnią granicą „nieludzkiej ziemi”.
Wspomniany dwugłos narracyjny jest niewątpliwym walorem tej książki. Młodsi i starsi czytelnicy na pewno docenią barwność opowiadania "ludzkiego" narratora i śmieszną niekiedy perspektywę psa.
„Topsy i Lupus” jest propozycją najwyższej klasy literatury dla młodego czytelnika, o czym świadczą: tocząca się wartko, pełna przygód akcja, doskonale naszkicowane postacie oraz ciepło i z humorem przedstawiony świat zwierząt.
Warto też zwrócić uwagę na pobudzający wyobraźnię, piękny język powieści, będący wynikiem doskonałego warsztatu pisarskiego i wielkiej erudycji Zofii Kossak.
Sama autorka jest dziś nieco zapomniana, jednakże jej utwory (te dla młodszych, jak "Topsy i Lupus", oraz inne, dla starszych czytelników) warto przypominać i czytać razem z dziećmi (oraz proponować młodzieży).