Wsiąść do pociągu

25 maja 2021

Gry planszowe to doskonała rozrywka i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, zarówno w gronie rodzinnym, jak i ze znajomymi.

Wsiąść do pociągu

25 maja 2021

Wsiąść do pociągu

Wsiąść do pociągu

Gry planszowe to doskonała rozrywka i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, zarówno w gronie rodzinnym, jak i ze znajomymi.

Gry planszowe to doskonała rozrywka i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, zarówno w gronie rodzinnym, jak i ze znajomymi. Nowoczesne gry są tak różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie, a wartością nie do przecenienia jest fakt, że łączą pokolenia.

Współczesne gry rozwijają rozmaite umiejętności (dawno przestała to być zabawa w rzut kością i przesuwanie pionków). Uczą planowania, logicznego myślenia, ćwiczą refleks i spostrzegawczość, rozwijają myślenie abstrakcyjne i wyobraźnię, niektóre uczą współpracy, inne rywalizacji. Korzyści płynących ze wspólnych rozgrywek jest wiele, a pula dostępnych na rynku gier z roku na rok powiększa się o kilkaset tytułów.

Warto zatem wyróżnić te, które sprawdzą się na rodzinnym stole, będą okazją do spędzenia czasu z dziećmi i pozytywnie wpłyną na ich rozwój.

Nie sposób zacząć inaczej niż od przedstawienia gry, która osiągnęła ogólnoświatowy sukces i od lat znajduje się na liście bestsellerów. Wsiąść do pociągu: Europa (wyd. Days of Wonder, Rebel) to familijna gra planszowa, która zabierze od 2 do 5 graczy (od 8 roku życia) w podróż po europejskich miastach.

Uczestnicy będą realizować połączenia kolejowe, budować tunele i dworce oraz korzystać z przepraw promowych. Na planszy pomiędzy miastami poprowadzone zostały kolorowe linie kolejowe o różnej długości. Aby połączyć ze sobą poszczególne miasta, gracze będą dobierać karty z kolorowymi wagonami, tworząc w ten sposób zestawy odpowiadające określonym fragmentom tras. Wybudowane odcinki będą zaznaczać na mapie plastikowymi figurkami wagonów. Każdy z graczy walczy o uzyskanie jak największej liczby punktów poprzez budowanie połączeń między miastami, realizację celów z kart biletów oraz stworzenie najdłuższej trasy – Europejskiego Ekspresu. Trzeba być jednak ostrożnym i rozsądnie planować ruchy, gdyż niezrealizowane bilety z końcem gry zamienią się w punkty ujemne.

Gra zawiera dużą mapę Europy, która przedstawia granice państw sprzed I wojny światowej z zachowaniem ówczesnych nazw miast. Znajdziemy więc na niej na przykład Danzig zamiast Gdańska, co może nie wszystkim przypaść do gustu. Z drugiej strony jest to dobry punkt wyjścia do rozmowy na temat historii Polski...

Warto zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępna jest cała seria gier Wsiąść do pociągu, obejmująca zarówno samodzielne tytuły, jak i wiele dodatków zawierających nowe mapy i innowacje mechaniczne. W pierwszej grupie warto wymienić edycję Dookoła świata, w której oprócz linii kolejowych tworzy się także szlaki wodne, albo Niemcy z nową mechaniką zbierania pasażerów. Dla mniejszej liczby graczy dobrze sprawdzi się edycja Kraje Północy, a dla graczy od 6 roku życia uproszczona wersja Pierwsza podróż. Z dodatków (wymagających elementów z którejś z wersji podstawowych) na szczególną uwagę zasługuje mapa Polski. Autor, Alan R. Moon, regularnie dostarcza nowych map, co pozwala podróżować w zasadzie po całym świecie.

Niewątpliwie Wsiąść do pociągu przyciąga prostotą zasad i niezwykle ładnym wykonaniem, z którego znane jest wydawnictwo Days of Wonder. Układanie na planszy kolorowych plastikowych wagoników samo w sobie jest przyjemne, a połączone z myśleniem strategicznym staje się rozrywką, do której chce się wracać.

Agnieszka Wojdyna


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 25 maja 2021