Propozycje filmów przedstawiających życie rodzinne pochodzą w znacznej większości sprzed lat. Wybór z mojej strony był przemyślany. Chciałam zaproponować obrazy, w których rodzina przedstawiona jest w sposób sympatyczny, ciepły, w której czujemy bliskość. A o takie wśród nowych, aktualnych filmów coraz trudniej. Mimo wszystko świat w tych filmach nie jest polukrowany, relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny nie zawsze, jak w życiu, są łatwe, ale widz ma nadzieję na ich naprawienie. Życzę pięknego odbioru w gronie rodzinnym.
- Cudowny chłopak (Wonder), reż. Stephen Chbosky, Hongkong, USA 2017, czas: 113’, film familijny.
Historia kochającej rodziny, która wspiera swojego syna o imieniu Aggi. Z powodu deformacji twarzy i licznych operacji chłopiec do tej pory uczył się w domu. W piątej klasie podejmuje trudną próbę kontynuacji nauki w szkole. Nie pomaga mu w tym jego zniekształcona twarz. Film opowiada o wsparciu rodziny w trudnych życiowych sytuacjach.
- Czterdziestolatek, reż. Jerzy Gruza, Polska 1974-1977, serial.
Film przedstawia codzienność zawodową i rodzinną inżyniera Stefana Karwowskiego, który właśnie skończył czterdzieści lat. Jego życie osobiste związane jest z jego uroczą rodziną: żoną Magdą i dwojgiem rezolutnych dzieci oraz przyjacielem domu, doktorem Karolem Stelmachem. Serial w zabawny sposób przedstawia życie przeciętnej rodziny w bloku na warszawskim osiedlu.
- Domek na prerii (Little House on the Prairie), reż. Lewis Allen, Michael Landon i in., USA 1974-1983, serial familijny.
Serial jest ekranizacją autobiograficznych książek Laury Ingalls Winder. W kolejnych odcinkach pokazane są dzieje pięcioosobowej, sympatycznej rodziny Ingallsów, która osiedla się w pobliżu miasteczka Walnut Grove w Minnesocie. Przedstawienie ich codziennego życia, trosk i radości zyskało wielbicieli w wielu krajach.
- Hair Love, reż. Mathhew A. Cherry, Everett Downing Jr., Bruce W. Smith, USA 2019, czas 7’, krótkometrażowy film animowany.
Film opowiada historię małej dziewczynki i jej bujnych loków, z którymi zmaga się jej afroamerykański ojciec. Pokazuje, jak miłość i cierpliwość w rodzinie pomaga przezwyciężyć trudności.
- Jak ojciec i syn, (Soshite Chichi ni Naru), reż. Hirokazu Koreeda, Japonia 2013 r., czas 120’, film fabularny dla młodzieży i dorosłych.
Historia rodziny Nonomiya, która po sześciu latach odkrywa, że ich syn został podmieniony w szpitalu. Rodzice docierają do drugiej rodziny i tu rozpoczyna się droga do wzruszających refleksji i trudnych pytań. Piękny film o relacji między ojcem i synem, stawiający pytanie, co czyni nas prawdziwymi, dobrymi rodzicami.
- Mój brat ściga dinozaury (My Brother Chases Dinosaurs), reż. Stefano Cipani, Hiszpania, Włochy, 2019, czas 101’, film familijny.
Nastolatek Jack dostaje się do nowej szkoły i zależy mu na akceptacji rówieśników. Ma swój sekret. W jego szczęśliwej rodzinie jest brat z zespołem Downa, którego wszyscy kochają i akceptują. Ale tak jest u Jacka w rodzinnym domu. Chłopiec obawia się, że fakt ten może być źle przyjęty przez jego nowych kolegów i może wpłynąć na ich relację z nim. Film może być przedmiotem dyskusji o wartości życia każdego człowieka.
- Mój tata jest kiełbaską (Mijn vader is een saucisse), reż. Anouk Fourtunier, Belgia , Niemcy 2020, czas: 80’, film familijny.
Ojciec trojga dzieci postanawia zmienić swoje życie i porzucić nudną pracę bankiera na rzecz wymarzonego, niezrealizowanego zawodu. Postanawia zostać aktorem. Na początku nie spotyka się to ze zrozumieniem rodziny, a szczególnie ze strony starszych dzieci i żony. W realizacji jego pasji wspiera go jego najmłodsza córka, Zoe. Interesujący film, który wskazuje, jak ważne jest poczucie przynależności do rodziny oraz świadomość potrzeby troski i lojalności wobec najbliższych.
- Muminki reż. Hiroshi Saito, Finlandia, Francja, Holandia, Japonia, 1990-1991, czas odcinka: 21’, serial familijny, przygodowy, anime ( 108 odcinków).
Serial animowany oparty na serii książek Tove Jansson. Rodzina Muminków mieszka w uroczej dolinie i prowadzi zgodne, radosne życie wraz z zaprzyjaźnionymi osobami: Włóczykijem, Paszczakiem, panną Migotką, Ryjkiem i Małą Mi. W domu trolli zawsze można się zatrzymać i przeżyć wspaniałą przygodę.
- Lion. Droga do domu (Lion), reż. Garth Davis, Australia , USA, Wielka Brytania 2016, czas 118’, film fabularny.
Prawdziwa historia hinduskiego pięcioletniego chłopca, który zgubił się w Kalkucie. Trafia do australijskiej rodziny, w której znajduje swój nowy dom. Po dwudziestu pięciu latach wyrusza na poszukiwanie zagubionej rodziny. Wzruszająca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości i swoich korzeni.
- Ojciec i syn, reż. Paweł Łoziński, Polska 2013, czas 54’, film dokumentalny.
Film jest kontynuacją dokumentu Ojciec i syn w podróży w reżyserii ojca Pawła Łozińskiego, wybitnego filmowca Marcela Łozińskiego. Oba obrazy wzajemnie się uzupełniają i stanowią nierozerwalną całość. Filmy przedstawiają drogę samochodem do Francji, która dla ojca, Marcela, jest podróżą do miejsca urodzenia. Dla syna Pawła to pretekst do wspólnej rozmowy i pogłębienia relacji z ojcem. Nie jest ona łatwa, raczej chropowata, ale mimo to głęboka i pełna ciepła oraz humoru. Film opowiada o filmowo-rodzicielskiej relacji, wspólnych pasjach i poszukiwaniu bliskości.
- Rodzina Leśniewskich,reż. Janusz Łęski, Polska 1983,czas 90’, film familijny.
Historia kochającej się rodziny, w której mama postanawia kontynuować przerwane wcześniej studia. Ta decyzja zmienia rytm życia jej męża i dzieci: piętnastoletniej Agnieszki, czternastoletniego Leszka oraz sześcioletnich bliźniaków, zwanych Bąblami. Pojawiają się nowe wyzwania i obowiązki wszystkich członków rodziny. Scenariusz powstał na podstawie książki Krystyny Boglar Nie głaskać kota pod włos.
- Sztuczki, reż. Andrzej Jakimowski, Polska 2007, czas 95’, autorski film fabularny dla dorosłego widza.
Rodzeństwo: małoletni Stefek i dorosła Elka tęsknią za ojcem i za pomocą własnych sztuczek próbują zaklinać rzeczywistość, by go odzyskać. Akcja filmu osadzona jest w dolnośląskiej rzeczywistości Wałbrzycha wśród zwyczajnych ludzi. Mimo niełatwej codzienności bije od bohaterów ciepło i tęsknota za lepszym życiem.
- Trzysta mil do nieba,reż. Maciej Dejczer, Dania, Polska 1989, czas 105’, film fabularny.
Film opowiada prawdziwą historię z 1985 roku, kiedy to bracia Zielińscy, piętnastoletni Adam i trzynastoletni Krzysztof pod podwoziem ciężarówki uciekli przez granicę do Szwecji. W Polsce mieszkali w trudnych warunkach materialnych i dlatego postanowili uciec z kraju. Rodzice, którzy pozostali w Polsce, nie wystąpili o ekstradycję swoich niepełnoletnich synów. Uważali, że chłopcy mają prawo sami decydować o swoim życiu. Decyzja rodziców budziła wiele kontrowersji. Chłopcy pozostali jednak do uzyskania pełnoletności w rodzinie zastępczej w Szwecji. Film przedstawia trudne rodzicielskie wybory.
- Wojna domowa,reż. Jerzy Gruza, Polska, 1965-1966, serial familijny, 15 odcinków.
Sympatyczny serial, który mimo upływającego czasu się nie starzeje i wciąż ogląda się go z przyjemnością. Dodatkowym atutem jest znakomita muzyka Jerzego Matuszkiewicza oraz udział wybitnych aktorów: Aliny Janowskiej, Ireny Kwiatkowskiej, Kazimierza Rudzkiego, Andrzeja Szczepkowskiego, Krzysztofa Janczara czy Jaremy Stępowskiego. Serial opowiada o dorastaniu nastolatków Pawła i Anuli i życiu ich rodzin zamieszkałych w Warszawie przy ul. Senatorskiej 24.