Pomaganie dzieciom – lepsza przysłowiowa ryba czy wędka?
|

Pomaganie dzieciom – lepsza przysłowiowa ryba czy wędka?

Pomoc rodziców jest nieodzowną częścią wychowania, ale czy zawsze jest konieczna? Warto zastanowić się, czy lepiej jest dawać dziecku przysłowiową rybę, czy wędkę i jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania.

Wielu rodziców nadmiernie angażuje się w codzienne obowiązki swoich dzieci, nie pozwalając im na samodzielność. Zamiast dawać pociechom narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami, ich opiekunowie narzucają swoje rozwiązania, kierując się przy tym często swoimi osobistymi potrzebami i upodobaniami. Takie podejście prowadzi do sytuacji, w której dzieci nie mają możliwości nauczyć się podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z problemami. W efekcie, zamiast pomocnych rad, dostają gotowe rozwiązania, co w efekcie nie uczy ich odpowiedzialności. Wiele teorii psychologicznych traktuje rozwój człowieka jako proces wypełniania tzw. zadań rozwojowych, które są typowe dla danego okresu życia. Dla młodszych dzieci są to nauka chodzenia i mówienia, a dla starszych osiąganie niezależności, nawiązywanie więzi z rówieśnikami czy kontrola emocji. Każde z tych zadań jest zaprojektowane przez naturę tak, aby dziecko mogło je samodzielnie rozwiązać. Nadmierna pomoc ze strony rodzica uniemożliwia latorośli zdobycie niezbędnych doświadczeń i umiejętności. Działanie takie może niestety skutkować opóźnieniem rozwoju pociechy i jego zdolności radzenia sobie z różnymi trudnościami. Rodzice często idą na skróty w życiu i zamiast wspierać dziecko w walce z przeciwnościami, po prostu walczą za nie.

Rozwaga czy nadmierna opieka? Troska rodziców, która może zaszkodzić

    Przykłady nadmiernego wyręczania dzieci w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialności za nie mogą być różne i dotyczyć różnych sfer życia pociechy. Taka postawa, choć wynika z dobrej woli i troski, prowadzi do sytuacji, w której dziecko pozbawione jest możliwości rozwijania w sobie samodzielności oraz odpowiedzialności. Przykłady, to wyręczanie najmłodszych w wykonywaniu prac domowych, szczególnie tych plastycznych czy też dobieranie „odpowiedniego” towarzystwa rówieśników. Jeśli dzieci nie spotykają na swojej drodze trudności, którym same muszą stawić czoła, nie będą umiały w przyszłości rozwiązywać swoich problemów i rozwijać się w świadomy sposób. Zdane tylko na siebie, ale będąc pod czujnym okiem rodziców, mogą zdobywać doświadczenia, które umożliwią im samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu. Rodzice muszą również uświadomić sobie, że ciągłe wyręczanie dzieci może ciągnąć się, nawet do ich bardzo dojrzałego wieku. W efekcie może to doprowadzić do tego, że rodzice nie będą mieć w ogóle czasu na odpoczynek, na przykład pasjonaci sportu nie będą mogli, nawet zerknąć do wyników rozgrywek sportowych z użyciem Fortuna kod promocyjny.

    Kluczem do odpowiedzialnego rodzicielstwa jest umiejętność zapewnienia dzieciom wsparcia, jednocześnie umożliwiając im samodzielne działanie i podejmowanie własnych decyzji. Dając dzieciom wędkę zamiast ryby, rodzice pomagają im rozwijać umiejętności, które są kluczowe dla ich samodzielności i dojrzałości emocjonalnej.