Skradzione dzieciństwo

11 września 2022

Z filmami na co dzień

Skradzione dzieciństwo

11 września 2022

Skradzione dzieciństwo

Skradzione dzieciństwo

Z filmami na co dzień

  • Baby Blues,reż. Katarzyna Rosłaniec, Polska 2013, czas: 101’, film fabularny dla młodzieży i dorosłych

Historia siedemnastoletniej matki, która nie dorosła do macierzyństwa. Natalia, mimo że chciała mieć dziecko i świadomie zaszła w ciążę, nie zdawała sobie sprawy z trudów związanych z jego wychowaniem. Nowa rola i sytuacja zaczynają ją przerastać i w efekcie doprowadzają do tragedii.

  • Biegnij, chłopcze, biegnij, reż. Pepe Danquart, Francja, Niemcy, Polska 2014, czas: 108’, film fabularny dla młodzieży i dorosłych

Film oparty na wspomnieniach Ulrego Orlewa. Główny bohater w wieku ośmiu lat ucieka z warszawskiego getta i rozpoczyna samotną walkę o przetrwanie. Bez rodziny może liczyć tylko na pomoc obcych, życzliwych ludzi. Wychodzi z tej walki zwycięsko i mimo przeciwności losu udaje mu się przeżyć. To film o sile i determinacji człowieka w walce o życie.

  • Cześć, Tereska,reż. Robert Gliński, Polska 2001, czas:86’, film fabularny dla dorosłego widza

Główna bohaterka, wrażliwa dziewczyna z przeciętnego polskiego blokowiska, nie może znaleźć swojego miejsca w szkole i w domu. W poszukiwaniu bliskości zaprzyjaźnia się z cyniczną, zdegenerowaną Renatą, która wprowadza ją w zakazany świat papierosów i alkoholu. Ciekawostką jest fakt, że główną bohaterkę gra autentyczna mieszkanka domu poprawczego.

  • Do przerwy 0:1, reż. Stanisław Jędryka, Polska 1969, serialtelewizyjny dla młodego widza

Film opowiada historie nastoletnich chłopców, dla których piłka nożna staje się sposobem na przetrwanie dnia codziennego. Piłkarze to chłopcy z biednych, nierzadko patologicznych rodzin, którzy tworzą drużyny podwórkowe. Dwie z nich: Syrenka i Huragan walczą o miano najlepszej w zawodach organizowanych przez gazetę „Życie Warszawy”. Piłka uczy ich, w trudnej powojennej rzeczywistości Warszawy, jak pokonywać swoje słabości, być odpowiedzialnym i odważnie znosić przeciwności losu. Jednym z chłopców należących do drużyny jest główny bohater o pseudonimie Paragon. Serial jest adaptacją książki Adama Bahdaja, znanego twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej.

  • Efekt motylka, reż. Jarosław Szmidt, Polska 2020, czas: 90’, film dokumentalny

Opowieść o zmaganiu się siedmioletniej Zuzi z chorobą genetyczną. Przejmujący film o trudzie istnienia, ale i o nadziei. W pomoc w ratowaniu życia  dziewczynki włączyli się ludzie dobrej woli. Piękne świadectwo ludzkiej solidarności oraz codzienności trwania i walki z chorobą.

  • Galerianki, reż. Katarzyna Rosłaniec, Polska 2009, czas: 82’, film dla dorosłego widza

Nastolatki – Milena i jej koleżanki – wolny czas spędzają w galeriach handlowych. Tu za drobny upominek uprawiają seks z przygodnymi mężczyznami. Robią to dla zabawy i z nudy. Do ich grona dołącza Alicja, koleżanka z klasy. Ułożona, miła dziewczyna pod presją materialnego dobrobytu i koleżanek, żądnych seksualnych przygód, staje się kolejną galerianką.

  • Mała Miss (Little Miss Sunshine), reż. Jonathan Dayton, Valeria Faris, USA 2006, czas: 101’, film fabularny

Historia rodziny Hooverów, w której nikomu – mimo podejmowanych prób – nie udaje się osiągnąć nic wyjątkowego. Siedmioletnia, niezbyt urodziwa, pulchna okularnica Olive postanawia wziąć udział w konkursie piękności. W realizacji tego marzenia wspiera ją dość oryginalna rodzinka. Film w sposób tragikomiczny, ale jednocześnie z całą powagą sytuacji, opowiada o drodze do innego świata w zdezelowanym busie.

  • Mała zagłada, reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2018, czas: 72’, dokumentalny film dla dorosłych

Ekranizacja wspomnień rodzinnych Anny Janko pod tym samym tytułem. Przejmująca historia o tym, jak wojenna trauma pozostaje na zawsze w kolejnych pokoleniach. Trzy bohaterki: matka, córka i wnuczka są obciążone przeżyciami z czasów wojny, które pozostają w ich wspomnieniach, snach i opowieściach, stanowiąc ważną część życia. Najmłodsza z nich chce się uwolnić od mrocznych wspomnień.

  • My, dzieci z dworca Zoo,reż. Phillippe Kadelbach, Czechy, Niemcy, USA 2021, serial dla dorosłych i starszej młodzieży

Film inspirowany głośną książką Christiane Felscherinow o młodych ludziach uzależnionych od narkotyków. Christiane i jej chłopiec Detlef prostytuują się, by zdobyć pieniądze na kolejną działkę. Dziewczyna zaczyna swoje doświadczenie z narkotykami w wieku dwunastu lat. Od tej pory zaczyna się degradacja jej życia.

  • Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew, Belgia, Francja, Niemcy, Rosja 2017, czas: 127’, film fabularny dla dorosłego widza

Brak miłości w małżeństwie Żeni i Borysa ma wpływ na funkcjonowanie ich kilkuletniego syna Aleksieja. Dziecko przeszkadza im w nowych związkach, jest balastem w ich życiu. Chłopiec czuje się niekochany i niepotrzebny, ale nikt z w rozpadającej się strukturze rodziny tego nie zauważa. Dopiero zaginięcie Aleksieja otwiera oczy rodzicom.

  • Over The Limit, reż. Marta Prus, Polska 2017, czas: 74’, film dokumentalny

Pokazanie codziennego życia gimnastyczki Margarity Mamun, która przygotowuje się do występów podczas olimpiady w Rio de Janeiro. W przygotowaniach towarzyszy jej rosyjska trenerka Irina Viner. Świat sportu jest wyzwaniem nie tylko fizycznym, ale również psychicznym. To nie tylko zmaganie z własnymi ograniczeniami i pokonywanie swoich słabości. Była czempionka, trenerka Margarity, jest opresyjna w stosunku do swojej podopiecznej, stosuje wobec niej przemoc psychiczną, wulgaryzmy, by zmobilizować ją do pracy. Poświęcenie siebie to jedyna droga do sukcesu. Warto zadać pytanie, czy cena nie jest zbyt wysoka.

  • 52 procent, reż. Rafał Skalski, Polska 2007, czas: 19’, film krótkometrażowy, dokument

To kolejny obraz pokazujący cenę, którą płaci się za realizację własnych pasji. Tym razem jest to balet. Małe dziewczynki, które chcą być przyjęte do znanej petersburskiej szkoły baletowej – Narodowej Akademii Baletu im. Waganowej – oprócz ogólnych predyspozycji tanecznych muszą spełniać jeszcze jedno kryterium dotyczące budowy ich ciała: stosunek długości ich nóg do wzrostu musi wynosić 52 procent. Film pokazuje zmaganie głównej bohaterki Ałły, która musi wykonywać ciężkie ćwiczenia w celu wydłużenia nóg. Marzenia mają swoją cenę.

  • Przygody Olivera Twista, reż. Roman Polański, Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy 2005, czas: 130’, film familijny

Ekranizacja książki Karola Dickensa, opowiadającej o losach sieroty Olivera, który z przytułku dla sierot ucieka do Londynu w poszukiwaniu lepszego życia. Tutaj trafia do bandy młodocianych przestępców,  gdzie znajduje jedzenie i dach nad głową, ale musi żyć zgodnie z ich regułami życia. Nędza oraz brak życzliwych bliskich wpływają na jego sposób życia w walce o byt.

  • Sala samobójców, reż. Jan Komasa, Polska 2011, czas: 117’, film fabularny dla dorosłych i starszej młodzieży

Film jest przejmującym obrazem życia współczesnych młodych ludzi w wirtualnym świecie. To w sieci toczy się ich prawdziwe życie. Opuszczeni i samotni w „realu”, poszukują bliskości w internecie. Główny bohater, Dominik, nieakceptowany przez rówieśników, przestaje chodzić do szkoły. Całkowicie pochłania go nowa znajomość z sieci z nieznajomą Sylwią, która wprowadza go do wirtualnej platformy – Sali samobójców.

  • Stawiam na Tolka Banana, reż. Stanisław Jędryka, Polska 1973, serial dla młodzieży

Film opowiada historię zbuntowanej młodzieży: czterech chłopców i dziewczyny, którzy nie akceptują swojego środowiska. Stanowią paczkę funkcjonującą na granicy chuligańskiego życia. W ich życiu pojawia się tajemniczy idol – Tolek Banan, który zmienia ich sposób myślenia. Romantyczna postać nowego, starszego członka nieformalnej grupy zbliża ich do siebie i uczy dobrego działania w myśl muszkieterskiej zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

  • Szklany zamek (The Glass Castle), reż. Destin Dniel Creatton, USA 2017, czas: 127’, film fabularny dla młodzieży i dorosłych

Film, oparty na faktach, jest pamiętnikiem z dzieciństwa amerykańskiej dziennikarki „New York Timesa”, Jeannette Walls, która żyła w niestandardowej rodzinie. Dzięki własnej determinacji uciekła z domu i rozpoczęła zwyczajne życie. Nie było to łatwe. Ojciec wizjoner, alkoholik poszukuje idealnego miejsca na zbudowanie idealnego domu. Życie dziewczyny i trójki rodzeństwa to liczne przeprowadzki bez możliwości nauki w szkole. Matka jest niespełnioną artystką, która zajmuje się sobą. Wobec tego dzieci praktycznie same sprawują nad sobą opiekę. Życie w ubóstwie, bez stabilizacji oraz pod presją absurdalnej wizji ojca nie zapewnia dzieciom normalnych warunków egzystencji.

  • Wszystko będzie dobrze, reż. Tomasz Wiszniewski, Polska 2007, czas: 98’, film fabularny

Paweł, kilkunastoletni lekkoatleta z małego prowincjonalnego miasteczka, postanawia biec do Częstochowy, by wymodlić dla umierającej matki zdrowie i życie. Towarzyszy mu w tej niezwykłej pielgrzymce nauczyciel wychowania fizycznego, zmagający się z chorobą alkoholową. Paweł ma trudne dzieciństwo, które go zahartowało i pomaga w zmaganiu się z trudnościami dnia codziennego, a także ze swoimi słabościami, ujawniającymi się podczas biegu. Mimo nędzy losu ludzkiego świat przedstawiony w filmie napawa optymizmem i nadzieją, wbrew wszystkiemu, co dzieje się dookoła.

  • Żeby nie było śladów, reż. Jan P. Matuszyński, Polska, Francja 2021, czas: 160’, film fabularny dla młodzieży i dorosłych

Film zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarkiewicza, poświęconego Grzegorzowi Przemykowi. Akcja rozgrywa się w czasie stanu wojennego, w roku 1983. Dom Grzegorza jest miejscem spotkań osób zaangażowanych politycznie w odnowę Polski, ludzi Solidarności. Maturzysta zostaje zatrzymany przez patrol milicji i śmiertelnie pobity. Jego pogrzeb staje się manifestacją mieszkańców stolicy. Władze za wszelką cenę pragną skompromitować jedynego świadka zdarzenia, kolegę i walczącą o prawdę matkę Przemyka, poetkę Barbarę Sadowską.

Beata Kozyra


Redakcja photo
Redakcja

Data utworzenia: 11 września 2022